tu jesteś > Żywienie > Tłuszcze > Które tłuszcze do jakich celów?
Menu
 


Dodatkowe informacje
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa

Telefon:  +48 22 830 70 55
Telefon/fax:  +48 22 830 70 56
E-mail:   biuro@pfpz.pl
Które tłuszcze do jakich celów?
Poniższe zalecenia będą brały pod uwagę jedynie aspekty żywieniowe, a nie smakowe, które są sprawą indywidualnych gustów.

Surówki, sałatki: do tych celów stosuje się oczywiście oleje, ale które? Z żywieniowego punktu widzenia oczywiście olej rzepakowy (najmniej kwasów nasyconych, najwięcej omega-3).

Częste pytanie: czy lepsze oleje rafinowane czy tłoczone na zimno lub tzw. virgin. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż: po pierwsze – oba rodzaje maja praktycznie taki sam skład kwasów tłuszczowych i na ogół zbliżony skład substancji towarzyszących. Różnią się smakiem: rafinowany bez smaku i zapachu, tłoczony z typowym smakiem i ewentualnie obecnością zanieczyszczeń: rafinowany czyli czyszczony ich nie ma, tłoczony czyli nierafinowany może mieć. Tak więc z punktu widzenia bezpieczeństwa należy preferować oleje rafinowane.

Smażenie: w warunkach domowych czyli do smażenia jednorazowego i krótkiego w tłuszczach nie zdążą wystąpić ewentualne negatywne zmiany. Dlatego można stosować dowolny tłuszcz. Zaleca się do tych celów olej o najwyższej wartości żywieniowej, czyli olej rzepakowy. Osoby, które mają kłopoty z akceptacją smaku produktów smażonych na samym oleju mogą pod koniec smażenia dodać nieco masła lub pełnej margaryny.

Smarowanie pieczywa: jak wspomniano wcześniej margaryna miękka (kubkowa) jest produktem na pograniczu olejów ciekłych i tłuszczów stałych, ponieważ w swym składzie może zawierać do 80% ciekłego oleju. Dlatego jest miękka i dlatego pakowana jest w kubki. Z tego względu jest najzdrowszym stałym produktem tłuszczowym i dlatego zalecana jest do smarowania pieczywa. Jak na tłuszcz stały ma bowiem najmniej kwasów nasyconych najwięcej zaś nienasyconych i oczywiście jest bez cholesterolu Najlepiej jeśli ma niską zawartość izomerów (poniżej 2%) i nie ma w składzie tzw. „tłuszczów częściowo utwardzonych/uwodornionych”. Dodatkową korzyścią margaryn kubkowych jest szeroka gama zawartości tłuszczu od 80% nawet do 20%, a więc bardzo korzystna dla osób mających kłopoty z nadwagą. Ponadto niektóre margaryny wzbogacone są w składniki prozdrowotne jak np. stanole/sterole obniżające poziom cholesterolu we krwi, co zostało oficjalnie potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Wypiekanie ciast: ze względów żywieniowych, jeśli to możliwe,  zaleca się stosowanie pełnotłustych (70-80% tłuszczu) margaryn kubkowych (niskotłuszczowe z oczywistych względów nie mogą być użyte).  Maja one korzystniejszy żywieniowo skład od innych tłuszczów stosowanych do wypieku ciast.

Pieczenie i duszenie: i znów, z żywieniowego punktu widzenia najkorzystniej stosować olej rzepakowy, ale tylko wtedy gdy czas tych zabiegów jest względnie krótki.np. do godziny. Dłuższe procesy wymagają stabilniejszych tłuszczów, czyli do nieco dłuższych wysokotłuszczowe margaryny kubkowe a do kilkugodzinnych margaryny kostkowe. Ich główną zaletą jest wysoka stabilność i ograniczenie niekorzystnych zmian podczas długich zabiegów termicznych.
 

Organizator           Patroni honorowi
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców     Główny Inspektorat Sanitarny     Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych     Agencja Rynku Rolnego     Federacja Konsumentów
powered by WEB interface 2005 - 2024 © PFPŻ, Wszystkie prawa zastrzeżone

Strona sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij