Zasady obliczania wartości GDA dla poszczególnych składników odżywczych deklarowanych na opakowaniu powinny być zgodne z ogólnymi zasadami obowiązującymi w odniesieniu do znakowania wartością odżywczą, określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2007 r. w sprawie znakowania żywności wartością odżywczą:
"Informacja dotycząca wartości odżywczej środka spożywczego zawarta w jego oznakowaniu obejmuje wartości średnie, ustalone na podstawie:
1) analizy składu środka spożywczego dokonanej przez producenta lub 2) obliczenia wykonanego z uwzględnieniem składu recepturowego środka spożywczego, lub 3) zawartości składników podanych w ogólnie dostępnych tabelach wartości odżywczej środków spożywczych.
Wartość średnia to wartość, która najlepiej określa ilość składnika odżywczego zawartego w danym środku spożywczym i odzwierciedla ilości w odniesieniu do sezonowej zmienności, wzorców konsumpcji i innych czynników mogących mieć wpływ na zmianę wartości rzeczywistej.
Informację dotyczącą wartości odżywczej środka spożywczego zawartą w jego oznakowaniu odnosi się do środka spożywczego w formie, w jakiej jest on wprwadzany do obrotu. W przypadku środka spożywczego przeznaczonego do spożycia po przygotowaniu, informacja dotycząca wartości odżywczej może odnosić się do środka spożywczego po przygotowaniu, pod warunkiem, że w oznakowaniu zostanie podana dokładna instrukcja dotycząca przygotowania tego środka spożywczego do spożycia".
Szczegółowe informacje dotyczące składu produktów spożywczych znajdują się w tabelach wartości odżywczej wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Dodatkowo można skorzystać z pomocy akredytowanych laboratoriów wykonujących analizy wartości odżywczej.
Przy określaniu zawartości cukrów (cukrów ogółem) sugerujemy dokonanie obliczenia na podstawie składu recepturowego (zawartość cukrów dodanych + zawartość cukrów obecnych w surowcach).
Termin cukry (cukry ogółem), zgodnie z Dyrektywą Rady nr 90/496/EWG oznacza "wszystkie monosacharydy i dwucukry występujące w żywności, z wyjątkiem alkoholi wielowodorotlenowych (polioli)".
Natomiast pod pojęciem cukry dodane rozumie się wszystkie mono- i disacharydy dodane przez producentów żywności zgodnie z recepturą w procesie produkcyjnym. Dotyczy to również stosowania jako surowca produktów naturalnie zawierających w/w cukry, np. miód. Do monosacharydów zaliczamy: glukozę (cukier gronowy), galaktozę, fruktozę, arabinozę. Do disacharydów zaliczamy: sacharozę (cukier biały), maltozę i laktozę (cukier mleczny).
Ze względu na brak informacji w tabelach wartości odżywczej o zawartości cukrów ogółem, pomocne jest uwzględnienie poniższych danych:
Owoce i warzywa
-
Średnia zawartość cukrów w następujących owocach: jabłka, banany, pomarańcze, grapefruity, gruszki, winogrona, truskawki oraz brzoskwinie wynosi 10,9% (średnia wartość podana przez McCance & Widdowson);
-
Średnia zawartość cukrów w nastęujących warzywach: pomidor, marchew, sałata, groszek, ogórek, brokuły, kalafior, cebula, fasola wynosi 3,2% (średnia wartość podana przez McCance & Widdowson).
Nabiał
- Mleko zawiera 5% cukrów, jogurt średnio 6% cukrów.
Przykładowo, gdy produkt zawiera w recepturze: cukier biały, glukozę, syrop malinowy, mleko i truskawki, to przy obliczaniu zawartości cukrów do celów znakowania GDA należy zsumować ilość cukru białego (dodanego wg. receptury), glukozy (dodanej wg. receptury), cukrów zawartych w syropie malinowym (wyliczonych ze składu recepturowego tego syropu - cukier biały + cukry zawarte w soku z malin), cukrów zawartych w mleku (5 % w/w) oraz cukrów naturalnie występujących w truskawkach (10,9 % w/w).
|