Home System RWS wg nowych zasad KONTAKT  
START System GDA wg dotychczasowych zasad DOBROWOLNY PROGRAM ZNAKOWANIA WARTOŚCIĄ ODŻYWCZĄ GDA Podstawowe elementy Dobrowolnego Programu Znakowania Wartością Odżywczą GDA Sposób obliczenia wartości GDA deklarowanych na opakowaniu
System GDA wg dotychczasowych zasad
 
 
 
 
 
 
 
 
Oblicz GDA dla twojego produktu
Sposób obliczenia wartości GDA deklarowanych na opakowaniu

Zasady obliczania wartości GDA dla poszczególnych składników odżywczych deklarowanych na opakowaniu powinny być zgodne z ogólnymi zasadami obowiązującymi w odniesieniu do znakowania wartością odżywczą, określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2007 r. w sprawie znakowania żywności wartością odżywczą:

"Informacja dotycząca wartości odżywczej środka spożywczego zawarta w jego oznakowaniu obejmuje wartości średnie, ustalone na podstawie:

1) analizy składu środka spożywczego dokonanej przez producenta lub
2) obliczenia wykonanego z uwzględnieniem składu recepturowego środka spożywczego, lub
3) zawartości składników podanych w ogólnie dostępnych tabelach wartości odżywczej środków spożywczych.

Wartość średnia to wartość, która najlepiej określa ilość składnika odżywczego zawartego w danym środku spożywczym i odzwierciedla ilości w odniesieniu do sezonowej zmienności, wzorców konsumpcji i innych czynników mogących mieć wpływ na zmianę wartości rzeczywistej.

Informację dotyczącą wartości odżywczej środka spożywczego zawartą w jego oznakowaniu odnosi się do środka spożywczego w formie, w jakiej jest on wprwadzany do obrotu.
W przypadku środka spożywczego przeznaczonego do spożycia po przygotowaniu, informacja dotycząca wartości odżywczej może odnosić się do środka spożywczego po przygotowaniu, pod warunkiem, że w oznakowaniu zostanie podana dokładna instrukcja dotycząca przygotowania tego środka spożywczego do spożycia
".

Szczegółowe informacje dotyczące składu produktów spożywczych znajdują się w tabelach wartości odżywczej wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia.
Dodatkowo można skorzystać z pomocy akredytowanych laboratoriów wykonujących analizy wartości odżywczej.

Przy określaniu zawartości cukrów (cukrów ogółem) sugerujemy dokonanie obliczenia na podstawie składu recepturowego (zawartość cukrów dodanych + zawartość cukrów obecnych w surowcach).

Termin cukry (cukry ogółem), zgodnie z Dyrektywą Rady nr 90/496/EWG oznacza "wszystkie monosacharydy i dwucukry występujące w żywności, z wyjątkiem alkoholi wielowodorotlenowych (polioli)".  

Natomiast pod pojęciem cukry dodane rozumie się wszystkie mono- i disacharydy dodane przez producentów żywności zgodnie z recepturą w procesie produkcyjnym. Dotyczy to również stosowania jako surowca produktów naturalnie zawierających w/w cukry, np. miód.
Do monosacharydów zaliczamy: glukozę (cukier gronowy), galaktozę, fruktozę, arabinozę.
Do disacharydów zaliczamy: sacharozę (cukier biały), maltozę i laktozę (cukier mleczny).

Ze względu na brak informacji w tabelach wartości odżywczej o zawartości cukrów ogółem, pomocne jest uwzględnienie poniższych danych:

Owoce i warzywa

  • Średnia zawartość cukrów w następujących owocach: jabłka, banany, pomarańcze, grapefruity, gruszki, winogrona, truskawki oraz brzoskwinie wynosi 10,9% (średnia wartość podana przez McCance & Widdowson);

  • Średnia zawartość cukrów w nastęujących warzywach: pomidor, marchew, sałata, groszek, ogórek, brokuły, kalafior, cebula, fasola wynosi 3,2% (średnia wartość podana przez McCance & Widdowson).

Nabiał

  • Mleko zawiera 5% cukrów, jogurt średnio 6% cukrów.

Przykładowo, gdy produkt zawiera w recepturze: cukier biały, glukozę, syrop malinowy, mleko i truskawki, to przy obliczaniu zawartości cukrów do celów znakowania GDA należy zsumować ilość cukru białego (dodanego wg. receptury), glukozy (dodanej wg. receptury), cukrów zawartych w syropie malinowym (wyliczonych ze składu recepturowego tego syropu - cukier biały + cukry zawarte w soku z malin), cukrów zawartych w mleku (5 % w/w) oraz cukrów naturalnie występujących w truskawkach (10,9 % w/w).

CMS by - WEB interface 2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrzeżone
Poleć stronę Drukuj Mapa Serwisu Na górę
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij