Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Stanowiska > Legislacja żywnościowa > ARCHIWUM > INNE > Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” odnośnie projektu rozporządzenia ministra

2009
2008
2007
2006
2005
Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”

Warszawa, 31 marca 2004

 

Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”
odnośnie
projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wewnętrznej kontroli jakości zdrowotnej i przestrzegania zasad higieny oraz projektu rozporządzenia ministra zdrowiazmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania urzędowej kontroli żywności

 

Szanowny Panie Ministrze –

 

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” uprzejmie dziękuję za skierowania do zaopiniowania projektów 2 rozporządzeń ministra zdrowia i przekazuję poniżej następujące uwagi.

·         Odnośnie projektu rozporządzenia w sprawie wewnętrznej kontroli jakości zdrowotnej i przestrzegania zasad higieny, uprzejmie proszę o doprecyzowanie ust. 4 w paragrafie 7, który w chwili obecnej może być interpretowany jako odpowiedzialność producentów za warunki w jakich sprzedawane są ich produkty, co poza obszarem ich przedsiębiorstw nie jest uzasadnione. PFPŻ uważa, że przepis ten należy rozpocząć od słów „w przypadku jednostek handlowych”, przez co nie będzie możliwa jego nadinterpretacja.

 

·         Odnośnie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania urzędowej kontroli żywności, PFPŻ uważa, że wymagania w zakresie HACCP obowiązujące wszystkich operatorów przedsiębiorstw żywnościowych od 1 maja 2004 powinny być sprecyzowane. Zgodnie z ustaleniami towarzyszącymi ostatniej zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia wspomniana data oznacza rozpoczęcie wdrażania systemu. W związku z tym wymagania w zakresie wdrażania HACCP obowiązujące producentów po wejściu w życie rozporządzenia powinny być minimalne, a dla uniknięcia uznaniowości urzędników oficjalnej kontroli żywności – jednoznacznie określone w rozporządzeniu.

 

Prosimy o uwzględnienie naszych uwag oraz informowanie nas o dalszych pracach nad treścią rozporządzeń.

 

Z wyrazami szacunku

  

Andrzej Gantner

dyrektor generalny

 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij