Warszawa, 23 stycznia 2004
Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” w sprawie określenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia metalami szkodliwymi kawy rozpuszczalnej.
W chwili obecnej, podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, nie jest stosowane jednolite podejście, mimo iż rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 13 stycznia 2003 r. w sprawie maksymalnych poziomów zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, które mogą znajdować się w żywności, składnikach żywności, dozwolonych substancjach dodatkowych, substancjach pomagających w przetwarzaniu albo na powierzchni żywności zawiera wymagana w tym zakresie. Podczas kontroli Inspekcji kawa rozpuszczalna zaliczana jest zwykle do kategorii „Kawa, herbata, herbatki ziołowe i owocowe” z dopuszczalnymi poziomami Pb – 1, Cd – 0,10, Hg – 0,02 [mg/kg]. Niestety sporadycznie kawa rozpuszczalna traktowana jest jako „Koncentraty spożywcze napojów orzeźwiających, owocowych, a również typu kawa rozpuszczalna, kakaowych smakowych oraz zabielacze i zaprawy do napojów” o dopuszczalnych poziomach Hg - 0,50, Cd – 0,05, Hg – 0,02 [mg/kg]. W takim przypadku importerzy nie zawsze przygotowani są na przedstawienie odpowiednich deklaracji producenta, co powoduje bardzo dokuczliwe opóźnienia w odprawie towaru.
Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że w stosunku do kawy rozpuszczalnej nie powinny być stawiane zbyt wysokie wymagania. W obowiązującym w UE rozporządzeniu Komisji nr 466/2001 z dnia 8 marca 2001 r. ustalającym najwyższe dopuszczalne poziomy dla niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych w ogóle nie są wyszczególnione wymagania w zakresie poziomów tych metali w kawie rozpuszczalnej. Jednocześnie kawa rozpuszczalna nie jest ani podstawowym środkiem spożywczym, ani nie jest spożywana w dużych ilościach, dlatego poziomy zanieczyszczeń w tym produkcie nie powinny być nadmiernie zaostrzane.
|