Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Stanowiska > Ochrona środowiska > Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” w sprawie realizacji zadań leżących w komp

2009
2008
2007
2006
2005
Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”

Warszawa, 15 lipca 2004

Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”
w sprawie
realizacji zadań leżących w kompetencji przedsiębiorstw, ujętych w załączniku
do uchwały nr 219 Rady Ministrów z dn. 29 października w sprawie krajowego planu gospodarki odpadami (M. P. z 2003 r. nr 11, poz. 159).

Odpady produkcyjne

W zakresie dostępności technologii i usług zagospodarowania odpadów przemysłu żywnościowego obserwujemy ciągłą poprawę, szczególnie w obszarze zakresie profesjonalnego przetwarzania odpadów organicznych (produktów ubocznych) do celów spożywczych, paszowych i rolniczych. W ostatnich latach powstało kilka krajowych i regionalnych instalacji przerobu produktów ubocznych, np. dla odpadów przemysłu mleczarskiego i piwowarskiego. Obserwujemy również rozwój lokalnych zakładów kompostowania odpadów organicznych. Dostępność kosztowa tych usług pozwala na stopniowe odchodzenie od przestarzałych metod zagospodarowania rolniczego odpadów.

Przemysł spożywczy jest nadal zainteresowany rozwojem rynku usług i instalacji przetwarzania odpadów, pod kątem lepszego wykorzystania wartościowych składników odpadów spożywczych lub nieuciążliwej utylizacji. Istotną rolę odgrywa również rozwój konkurencji na tym rynku, co prowadzi do zwiększenia dostępności usług dla zakładów o różnej kondycji finansowej.

Dalszej poprawy gospodarki odpadami upatrujemy w rozwoju następujących przedsięwzięć:

  • modernizacji zakładów utylizacji odpadów mięsnych,

  • tworzenia i rozwoju zakładów fermentacji odpadów organicznych, w tym przeterminowanej żywności,

  • tworzenia i rozwoju oczyszczalni ścieków z możliwością zrzutu ścieków i odpadów o podwyższonym ładunku organicznym.

Odpady opakowaniowe

W odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych generalne uwagi PFPŻ są zapewne zbieżne z postulatami innych gałęzi przetwórstwa produkujących wyroby w opakowaniach. Przemysł podjął inicjatywę i skutecznie realizuje nałożone obowiązki recyklingu opakowań produktów wprowadzonych do obrotu. Możliwości przetworzenia powstałych odpadów stanowią nadwyżkę w stosunku do ilości odpadów zbieranych, dlatego obecnie wysiłki Organizacji Odzysku kierują się na wzmocnienie procesu zbiórki i wstępnego przygotowania odpadów do recyklingu. Szczególnym obszarem wymagającym poprawy jest pozyskiwanie odpadów szklanych.

W najbliższych 2-3 latach z inicjatywy przemysłu podjęte będą starania o rozwój mocy przerobowej w zakresie energetycznego odzysku odpadów w celu spełnienia wymaganego poziomu odzysku od 2007 roku.

 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij