Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Stanowiska > Legislacja żywnościowa > ARCHIWUM > ZNAKOWANIE > W sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych

2009
2008
2007
2006
2005
Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”

Warszawa, 4 maja 2005

Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”
odnośnie
projektu par. 1, pkt. 4 projektu rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych

Dziękując za skierowanie do zaopiniowania przez przedsiębiorców projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych, zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w odniesieniu do przepisów par. 1, pkt. 4 (zmieniającego par. 25 ust. 2 obowiązującego rozporządzenia), dotyczącego podawania minimalnej zawartości masy kakaowej w produktach czekoladowych.

PFPŻ uważa, że na dostosowanie opakowań do tego przepisu, tzn. zużycie zapasów opakowań oraz sprzedaż wyrobów spełniających wymagania wcześniejszych przepisów potrzeba co najmniej 18 miesięcy.

Ponadto PFPŻ pragnie zwrócić uwagę, że uzasadnienie doprecyzowania brzmienia paragrafu 2 ust. 1 punkt 5 lit. a jest sprzeczne z proponowanym zapisem oraz definicją producenta zawartą w ustawie z dn. 21 grudnia 2000 o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. nr 5, poz. 44 z późn. poprawkami) oraz artykułem 3 dyrektywy 2000/13/WE w sprawie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych. Zgodnie z tymi przepisami środek spożywczy powinien być oznakowany poprzez podanie danych „co najmniej jednego z producentów środka spożywczego”, a więc wystarczające jest podanie danych jednego, odpowiedzialnego za produkt przedsiębiorcy zarejestrowanego w Unii Europejskiej, np. dystrybutora. W związku z powyższym stwierdzenie, że oznakowanie „musi obejmować wszystkich producentów, jeżeli np. inny podmiot wyprodukował środek spożywczy a inny wprowadził go do obrotu” nie jest dla PFPŻ zrozumiałe.

Uprzejmie prosimy o uwzględnienie przepisu o odpowiednio długim okresie przejściowym w treści wspomnianego rozporządzenia oraz o odniesienie się do naszego komentarza dotyczącego uzasadnienia.

Z poważaniem

Andrzej Gantner
dyrektor generalny

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij