Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Producenci żywności będą inwestować więcej
Branża planuje wydatki, choć niekoniecznie na innowacje. Mleczarze — w pogoni za wolnym rynkiem, producenci słodyczy — za potencjałem.

Najwięcej w porównaniu z przychodami inwestowali w ostatnich latach producenci wyrobów mącznych i piekar­skich oraz przetwórcy owoców i warzyw. Od 2005 r. przychody polskich producentów żywności rosły średnio o 7,2 proc. rocznie. W 2013 r. sięgnęły 220 mld zł (w przedsiębiorstwach zatrud­niających powyżej 9 pracow­ników) - podaje bank BGŻ. Kołem zamachowym sprzedaży i inwestycji branży był i nadal jest eksport.


-    Udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie ogółem urósł z 8,8 proc. w 2004 r. do 13,2 proc. w 2013 r., ale wciąż jest miejsce na wzrost. Wyprzedzają nas m.in. Francja, Holandia, Litwa czy Dania - mówi Michał Koleśnikow, ekspert banku BGŻ.


Spore inwestycje i zwiększo­ną produkcję, którą w dużej mierze trzeba będzie wyeks­portować, zapowiada w związku z uwolnieniem kwot mlecznych m.in. branża mleczarska. Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ, spodziewa się, że w inwestycjach prym będą wiedli producenci słodyczy.


-    Staliśmy się europejskim zagłębiem produkcyjnym, m.in. w segmencie ciastek. Spory po­tencjał wzrostu ma produkcja słodkich i słonych przekąsek. Uwadze umyka też często seg­ment reeksportu, a to w coraz większym stopniu nasza spe­cjalność.   Konfekcjonujemy takie produkty jak kawy, her­baty czy ciastka – twierdzi Andrzej Gantner.


Coraz częściej słychać, że czas, by Polska żywność prze­stawiła się z konkurowania ceną na konkurowanie jakością i innowacyjnością. Branża spo­żywcza wciąż nie jest jednak pewna, czy ten etap inwestycji już nadszedł.


(Więcej w: Puls Biznesu 13.01.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij