Fakt: Dodatki do żywności odgrywają ogromną rolę przy zabezpieczaniu świeżości, bezpieczeństwa, smakowitości, wyglądu i tekstury żywności przetworzonej. Dodatki do żywności dodawane są w różnych celach: czasami jest to zapewnienie bezpieczeństwa żywności, czasem - przedłuzenie trwałości produktu. Dla przykładu, przeciwutleniacze zapobiegają psuciu się (jełczeniu) tłuszczów i olejów, podczas gdy konserwanty przeciwdziałają lub zmniejszają wzrost mikroorganizmów (np. pleśni na chlebie), a środki zagęszczające umożliwiają żelowanie produktów z owoców, dzięki czemu można je rozsmarowywać.
Barwniki żywności są stosowane w celu zwiększenia atrakcyjności produktów. Nie wpływają one na bezpieczeństwo żywności, czy na jej teksturę, ale zapewniają konsumentowi możliwość wyboru produktu, który wyda mu się bardziej zachęcający i wprowadzi do jego diety urozmaicenie kolorystyczne. Dodatki do żywności mogą mieć specyficznie wpływać na właściwości sensoryczne produktu (np. smak czy teksturę), dzięki czemu zapewniają zaspokojenie potrzeb konsumenta.
Wszystkie dodatki do żywności muszą być zatwierdzone przez stosowne autorytety, a ich ilość musi być zgodna z ustalonymi limitami. Każdy z dodatków musi być wymieniony w tabeli składu produktu, zawartej na etykiecie, co umożliwia konsumentom podejmowanie decyzji o zakupie.
|