|
AKTUALNOŚCI |
Zaproszenie do zgłaszania uwag do nadchodzącej strategii dotyczącej biogospodarkiKomisja Europejska opublikowała zaproszenie do zgłaszania uwag do nadchodzącej strategii dotyczącej biogospodarki, która ma zostać opublikowana w IV kwartale br.Inicjatywa ma na celu przejście w kierunku biogospodarki o obiegu zamkniętym, regeneracyjnej i konkurencyjnej poprzez sprostanie wyzwaniom gospodarczym, środowiskowym i regulacyjnym.
Strategia ma być zgodna z kluczowymi politykami UE, w tym z umową ws. czystego przemysłu, Kompasem Konkurencyjności i prawem klimatycznym UE.
Uzasadnieniem do podjęcia działań jest fakt, że biogospodarka jest sektorem o kluczowym znaczeniu, generującym wartość dodaną w wysokości 728 mld EUR i zapewniającym 17,2 mln miejsc pracy w UE. Konkurencyjność UE jest zagrożona ze względu na globalną konkurencję (USA, Chiny, Indie) i niewydolność rynku wewnętrznego.
Istnieje obecnie szereg wyzwań dla rozwoju biogospodarki, w tym zwiększanie skali i fragmentacja rynku (startupy zajmujące się biogospodarką zmagają się z dostępem do kapitału wysokiego ryzyka, złożonością przepisów i niedoborem siły roboczej), luki inwestycyjne czy bariery regulacyjne (brak równych szans z przemysłem opartym na paliwach kopalnych i niespójne przepisy w państwach członkowskich UE).
Wśród celów nowej strategii dotyczącej biogospodarki KE wymienia:
- Zwiększenie konkurencyjności UE i tworzenie zielonych miejsc pracy: Wspieranie bioprodukcji, innowacji biotechnologicznych i technologii rolno-spożywczych
- Wspieranie obiegu zamkniętego: Promowanie wykorzystania biomasy o wysokiej wartości, bioproduktów alternatywnych dla paliw kopalnych i zachęt ekonomicznych
- Wzmocnienie dostaw biomasy: Wspieranie rolników i leśników, zapewnienie zrównoważonego rozwoju i zwiększenie strategicznej autonomii UE
- Poprawa pozycji międzynarodowej: Wykorzystanie umów handlowych, zielonej dyplomacji i dostosowanie się do globalnych inicjatyw dot. biogospodarki.
Nowa strategia biogospodarki może na nowo ukształtować zrównoważony rozwój i konkurencyjność europejskiego sektora spożywczego.
Możliwości dla sektora żywności i napojów:
- Zrównoważone zaopatrzenie: Polityka może zwiększyć finansowanie biopakowań żywności, alternatywnych białek i waloryzacji odpadów.
- Wsparcie inwestycji i innowacji: Strategia może otworzyć drzwi dla nowych funduszy UE na wsparcie badań i rozwoju w zakresie systemów żywności o obiegu zamkniętym.
- Silniejszy rynek bioskładników: Popyt na składniki roślinne, fermentowane lub pochodzące z biotechnologii może wzrosnąć.
Wyzwania i obawy branży:
- Niepewność regulacyjna: Zmieniający się krajobraz polityczny może stworzyć nowe obciążenia dla producentów żywności
- Konkurencyjność kosztowa: Dostęp sektora spożywczego do przystępnych cenowo surowców będzie musiał być monitorowany i utrzymywany na konkurencyjnym poziomie
Konsultacje >>
pełna lista aktualności
|
|
|
|