Spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z organizacjami sektora rolno-spożywczegoMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to pierwszy resort, który w odpowiedzi na apel 37 organizacji sektora rolno-spożywczego zorganizował spotkanie w celu szczegółowego zapoznania się z opinią sektora dot. koncepcji modelu ROP opracowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.W trakcie spotkania Andrzej Strojny, ekspert Warsaw Enterprise Institute merytoryczne omówił efektywności poszczególnych modeli ROP z którego jasno wynika, że biurokratyczno-fiskalny system ROP oparty o nakazowo rozdzielczy monopol państwowy jest najgorszym możliwym modelem zarówno pod kątem efektywności środowiskowej, jak również racjonalności kosztów ponoszonych przez wprowadzających. Nie gwarantuje również spełnienia przez Polskę wymogów dyrektywy odpadowej - poinformował Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP. Zgromadzeni na spotkaniu przedstawiciele 37 organizacji sektora rolno-spożywczego oraz Polska Izba Handlu i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji jednoznacznie negatywnie ocenili obecną koncepcję ROP jako wyjątkowo szkodliwą dla dużej części polskiej gospodarki.
Zebrani nie mieli wątpliwości, że koncepcja Ministerstwo Klimatu i Środowiska doprowadzi do znaczącego pogorszenia warunków finansowych całego sektora, a co za tym idzie do podwyżek cen żywności w Polsce.
Oceniono, że dodatkowe koszty poniesione przez sektor rolno-spożywczy będą niewspółmierne do efektów czyli, że nie przyczynią się do zwiększenia poziomów i jakości selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych oraz realizacji poziomów recyklingu. Konsekwencje poniosą wyłącznie producenci i konsumenci, którzy będą musieli płacić coraz większy podatek ROP mimo braku jakiegokolwiek wpływu na efektywność systemu.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski zapowiedział wsparcie resortu w budowaniu dialogu pomiędzy sektorem rolno-spożywczym, a pozostałymi resortami i interesariuszami systemu ROP.
pełna lista aktualności
|