Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE zmienia przepisy dotyczące niewielkich kwot pomocy państwa dla sektora rolnego
Komisja Europejska przyjęła dziś zmianę rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis dla sektora rolnego („rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie”).

Komisja Europejska przyjęła dziś zmianę rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis dla sektora rolnego („rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie”). Rozporządzenie wyłącza niewielkie kwoty wsparcia w sektorze rolnym spod kontroli pomocy państwa, ponieważ uznaje się, że nie mają one wpływu na konkurencję i wymianę handlową na jednolitym rynku. Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie trzy dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym i będzie stosowane do 31 grudnia 2032 r.


Zmiana


Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie państwa członkowskie mogą udzielać wsparcia w tym sektorze w wysokości do 20 tys. euro na beneficjenta (25 tys. euro, jeżeli w państwie członkowskim istnieje centralny rejestr pomocy de minimis) w okresie trzech lat podatkowych. Nie muszą też wcześniej zgłaszać takiego wsparcia do zatwierdzenia przez Komisję. Oprócz tych pułapów na beneficjenta dla każdego państwa UE wyznaczono maksymalną kwotę krajową tego rodzaju wsparcia (tzw. „limit krajowy”), aby zapobiec potencjalnym zakłóceniom konkurencji.


Przyjęte dziś zmiany obejmują:

  • zwiększenie maksymalnego pułapu de minimis z 25 tys. euro do 50 tys. euro na przedsiębiorstwo w okresie trzech lat. Ma to odzwierciedlać różne czynniki, w tym zdobyte doświadczenie, a także zmiany na rynku oraz wyjątkową inflację sektorową w ostatnich latach, a także, w dalszej perspektywie, inflację, jaka jest spodziewana do czasu wygaśnięcia rozporządzenia;
  • dostosowanie „limitów krajowych”, które oblicza się na podstawie wartości produkcji rolnej państwa członkowskiego. Limity krajowe zaktualizowano z 1,5 proc. do 2 proc. krajowej wartości produkcji rolnej. Przedłużono przy tym okres odniesienia, który zamiast lat 2012–2017 będzie obejmował lata 2012–2023. Pozwala to uwzględnić zwiększoną wartość produkcji rolnej, zwłaszcza w ostatnich latach, przez co zwiększy się limit krajowy dla wszystkich państw członkowskich;
  • zniesienie „pułapu sektorowego”, który uniemożliwiał państwom członkowskim przyznanie pomocy de minimis przekraczającej 50 proc. pułapu krajowego temu samemu sektorowi produktów;
  • wprowadzenie obowiązkowego centralnego rejestru pomocy de minimis na poziomie krajowym lub europejskim. Zwiększy to przejrzystość i zmniejszy obciążenia administracyjne rolników, którzy prowadzą działalność głównie jako mikroprzedsiębiorstwa i obecnie korzystają z systemu oświadczeń własnych. Ponadto rolnicy nie będą już musieli samodzielnie monitorować zgodności z przepisami (obecnie państwa członkowskie prowadzą takie centralne rejestry dobrowolnie);
  • przedłużenie okresu obowiązywania zmienionego rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie do 31 grudnia 2032 r.

Dzięki zatwierdzonym dziś zmianom państwa członkowskie mogą w większym stopniu wspierać rolników w prosty, szybki, bezpośredni i skuteczny sposób, ponieważ takie wsparcie de minimis nie musi być zgłaszane Komisji ani przez nią zatwierdzane.


Wraz z dzisiejszą zmianą Komisja podjęła dalsze kroki, aby wzmocnić pozycję rolników w UE. Komisja zaproponowała ukierunkowane zmiany obecnych ram prawnych określonych rozporządzeniem ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz nowe rozporządzenie w sprawie transgranicznego egzekwowania przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych.


Kontekst


Zgodnie z art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej państwa członkowskie muszą informować Komisję Europejską o wszelkiej pomocy państwa i mogą wdrażać ją dopiero po jej zatwierdzeniu przez Komisję. Unijne rozporządzenie upoważniające dotyczące pomocy państwa umożliwia Komisji stwierdzenie, że niektóre kategorie pomocy państwa są zgodne z jednolitym rynkiem i są w związku z tym wyłączone z obowiązku powiadomienia przewidzianego w Traktacie.


Rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie zostało ostatnio zmienione w 2019 r. i miało wygasnąć 31 grudnia 2027 r. W maju 2024 r. z uwagi na presję inflacyjną w ostatnich latach i obecną sytuację, w tym m.in. wysokie ceny surowców, które wpływają na sektor rolny, Komisja rozpoczęła przegląd tego rozporządzenia. W ramach przeglądu przeprowadzono konsultacje publiczne, rozpoczęte w czerwcu 2024 r., a w lipcu i październiku 2024 r. zorganizowano spotkania z państwami członkowskimi. Podczas konsultacji i spotkań wiele zainteresowanych stron wzywało do podwyższenia pułapu indywidualnego i limitu krajowego, aby odzwierciedlić inflację i zmiany na rynku. Wiele zainteresowanych stron apelowało również o większą elastyczność, która umożliwiałaby reagowanie na szybko rozwijające się kryzysy na rynku, a także na kryzysy spowodowane coraz częstszymi klęskami żywiołowymi, do jakich dochodzi w wyniku zmiany klimatu.


Więcej informacji na temat pomocy państwa w sektorze rolnym można znaleźć na specjalnej stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij