Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Towary paczkowane - projekt nowej dyrektywy
Polska nie zmienia korzystnego dla przymysłu stanowiska odnośnie wprowadzania dodatkowych wymagań w zakresie towarów paczkowanych

Trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie ilości nominalnych towarów paczkowanych uchylającej dyrektywy 75/106/EEC i 80/232/EEC oraz zmieniającej dyrektywę 76/211/EEC. Projekt ten podlega procedurze współdecydowania, co oznacza zaangażowanie zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu oraz Rady UE, co daje duże pole do popisu poszczególnym państwom członkowskim.

Polska popiera koncepcję zaproponowaną przez Komisję Europejską. Komisja uznałą potrzebę minimalnego wpływu dyrektywy na funkcjonowanie przedsiębiorców sektora żywnościowego. W odniesieniu do nielicznych produktów zaproponowano wprowadzenie ilości nominalnych. Takie stanowisko spotkało się z licznymi zastrzeżeniami państw członkowskich, które postulują rozszerzenie listy, m.in. o makarony, masło, mleko, ryż i kawę paloną. Polska, dostrzegając zagrożenia dla funkcjonowaia przedsiębiorstw, jest przeciwna takim rozwiązaniom. Jednocześnie Komisja Europejska planuje wycofanie się z koncepcji wprowadzenia obowiązkowości dla kazwy rozpuszczalnej i cukru. Jeśli Polska obroni swój postulat, a Komisja zrealizuje zamierzenie odnośnie cuktu i kawy instant, projekt przybierze postać bardzo sprzyjającą dla przemysłu. Taka sytuacja oznaczałąby pełną realizację stanowiska PFPŻ, która od początku aktywnie uczestniczy w całym procesie.

Jednakże do ostatecznego kompromisu i przyjęcia rozporządzenia droga daleka. Tak można podsumować wynik spotkania Grupy Roboczej Rady UE ds. Konkurencyjności i Wzrostu, które odbyło się 26 kwietnia 2006. Poszczególne państwa obstają przy dotychczasowych postulatach. Na dzień dzisiejszy trudno z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jakiekolwiek rozwiązanie. Niektórzy obserwatorzy zakładają wręcz możliwość wycofania projektu Komisji, co będzie oznaczać rozpoczęcie prac od zera.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij