Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
I posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Sektora Spożywczego
Celem Zespołu jest wspieranie rozwoju przetwórstwa żywności w rozwiązywaniu kluczowych problemów tego sektora. To pierwszy parlamentarny zespół dedykowany wyłącznie przetwórstwu żywności. Przewodniczącym Zespołu został Piotr Kandyba.

Pierwsze spotkanie poświęcone było w całości omówieniu kluczowego dla całej branży napojowej tematu dot. systemu kaucyjnego i postępów prac nad zmianami do obowiązujących obecnie zapisów ustawy.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Maciej Białek i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Joanna Trybus.

Wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner wspólnie z przedstawicielami innych organizacji branżowych przedstawił dodatkowe postulaty branży napojowej dotyczące nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi tj.:
  • uszczegółowienie prawa własności zebranych odpadów
  • zagwarantowanie, że ten operator, który odebrał opakowania musi zapłacić kaucje
  • wprowadzenie 2 miesięcznego okresu przejściowego dla produktów nie wprowadzonych do obrotu w dniu przystąpienia do systemu
  • wycofanie z systemu kaucyjnego butelek wielokrotnego użytku lub umożliwienie firmom napojowym funkcjonowanie jako wprowadzający bezpośrednio.
Andrzej Gantner wyraził zdecydowany sprzeciw wobec:
  • opodatkowaniu nieodebranej kaucji na opakowania jednorazowego użytku podatkiem VAT
  • forsowanej przez samorządy ideii przekazania nieodebranej kaucji na ich rzecz.
Obie propozycje naruszają przepisy dyrektywy odpadowej, która mówi, że wszystkie przychody generowane przez system kaucyjny powinny być wykorzystane wyłącznie na jego funkcjonowanie.

W trakcie spotkania miała miejsce dyskusja z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu, którzy stwierdzili że czasu na wprowadzenie poprawek jest bardzo mało i nie mogą one powodować przedłużenia okresu trwającej obecnie notyfikacji technicznej. Nie wykluczyli jednak uwzględnienia przynajmniej części zgłaszanych postulatów w procesie procedowania przepisów w Sejmie.

Andrzej Gantner podkreślał m.in., że niezbędne jest zapewnienie aby system kaucyjny faktycznie służył realizacji celów środowiskowych, po racjonalnych i kontrolowalnych przez wprowadzających kosztach.

Po posiedzeniu Zespołu powstanie dezyderat w sprawie systemu kaucyjnego.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij