Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Europejska wzywa wszystkie państwa członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów
Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z nieosiągnięciem celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów, kierując wezwanie do usunięcia uchybienia do 27 państw członkowskich, w tym do Polski (INFR(2024)2126).

Z najnowszych dostępnych danych przekazanych przez państwa członkowskie wynika, że nie udało się osiągnąć szeregu celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów określonych w obowiązujących wspólnotowych przepisach UE dotyczących odpadów.

W dyrektywie ramowej w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE w sprawie odpadów zmieniona dyrektywą (UE) 2018/851) określono prawnie wiążące cele w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Bułgaria, Czechy, Dania, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Szwecja nie osiągnęły 50% celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło) na 2020 r.

Jednocześnie dyrektywa w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (dyrektywa 94/62/WE zmieniona dyrektywą (UE) 2018/852) ma zastosowanie do wszystkich opakowań dystrybuowanych na rynku europejskim i wszelkich powstałych odpadów opakowaniowych, niezależnie od miejsca ich użycia. Dyrektywa zawiera wymóg, aby do 31 grudnia 2008 r. od 55% do 80% wszystkich odpadów opakowaniowych było poddawanych recyklingowi. Ustalone cele w zakresie recyklingu dla różnych materiałów obejmują 60% dla szkła, 60% dla papieru i tektury, 50% dla metali, 22,5% dla tworzyw sztucznych i 15% dla drewna, ale wiele z tych celów nie zostało osiągniętych.

Ponadto w dyrektywie w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dyrektywa 2012/19/UE zmieniona dyrektywą (UE) 2024/884) przewidziano wymóg selektywnej zbiórki i właściwego przetwarzania WEEE oraz określono cele w zakresie jego zbierania, odzysku i recyklingu. Minimalny poziom zbierania, który ma być osiągany corocznie przez państwa członkowskie, wynosi 65% średniej masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego do obrotu w poprzednich trzech latach w danym państwie członkowskim lub alternatywnie 85% WEEE wytworzonego na terytorium danego państwa członkowskiego. Większość państw członkowskich nie zdołała zebrać wystarczającej ilości WEEE oddzielnie, w związku z czym nie osiągnęła unijnego celu w zakresie zbiórki.

Aby wypełnić wyżej wymienione zobowiązania, państwa członkowskie powinny zintensyfikować działania w obszarze wdrażania. W tym celu państwa członkowskie mogą kierować się zaleceniami dla poszczególnych krajów określonych w sprawozdaniu dotyczącym systemu wczesnego ostrzegania na temat odpadów z 2023 r. Pomoże to również państwom członkowskim w osiągnięciu przyszłych celów na lata 2025, 2030 i 2035 ustanowionych w związku z ostatnimi zmianami we wspólnotowych przepisach UE dotyczących odpadów. Komisja Europejska kieruje zatem do każdego z 27 wspomnianych państw członkowskich wezwania do usunięcia uchybienia, a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję. W przypadku braku zadowalających odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionych opinii.

 

Źródło: Komisja Europejska


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij