Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Projekt ustawy o ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw
W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2024 r


Cele projektu oraz informacja o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie:

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiają wypłatę producentom rolnym rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne podmiotom skupującym, które stały się niewypłacalne. Program pomocy w formie wypłat rekompensat uzyskał notyfikację w Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 r. Wydane do końca czerwca br. przez KOWR decyzje o przyznaniu rekompensat będą pomocą publiczną udzieloną na podstawie notyfikacji Komisji Europejskiej. Od dnia 1 lipca 2024 r. KOWR może wydawać decyzje wyłącznie przy równoczesnym stosowaniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.).
Ponadto podmioty skupujące oraz ich zrzeszenia i organizacje zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków dotyczących deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa należności w kwocie 0,125% wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto.

 

Istota rozwiązań planowanych w projekcie, w tym proponowane środki realizacji:

Rekomendowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiających:
1) wydawanie przez KOWR decyzji o rekompensatach z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.)
2) zmniejszenie należności do kwoty wynikającej z pomnożenia zmniejszonego współczynnika z 0,125 % do 0,07% wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto
3) ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym
4) rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji (przy jednoczesnej abolicji dla kar za nieterminowe przekazanie deklaracji za I i II kwartał 2024 r.). Sankcje w postaci kar administracyjnych będą dotyczyły wyłącznie nieprzekazania w terminie wykazów, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa i nieinformowania w terminie producentów rolnych ujętych w wykazach, o przekazaniu tych wykazów
5) uchylnie przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny w postaci wykreślenia podmiotu będącego osobą fizyczną z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wydania względem niego decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej objętej wpisem. Jako przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny w rozumieniu ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa pozostaną tylko sądowe postanowienia o upadłości lub restrukturyzacji
6) podwojenie odpisu na rzecz KOWR z 2,5 % do 5 % z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR.
Jednocześnie w związku z rocznym rozliczaniem deklaracji i dokonywanych wpłat zmniejszono kwotę wolną od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ta kwota należności zaliczana będzie się na poczet wpłat na Fundusz za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczy pięciokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij