Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kilka miesięcy do startu, wciąż wiele znaków zapytania
W zeszłym tygodniu PFPŻ ZP przekazało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska szczegółowe uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (numer UD45 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów) wraz z ich uzasadnieniem.

Dziękujemy raz jeszcze Pani Ministrze Anicie Sowińskiej za rozpoczęcie procedury nowelizacji i chęć poprawienia błędnych zapisów ustawy powodujących ryzyka dla wszystkich uczestników systemu kaucyjnego. PFPŻ ZP wnioskuje jednak o znaczne rozszerzenie zakresu zmian w celu zapewnienia odpowiednich ram prawnych systemu kaucyjnego. W przypadku ich nieprawidłowości i luk prawnych system kaucyjny wpłynie na koszty całej branży i jej rentowność, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na finansowe warunki współpracy pomiędzy producentami surowców rolnych, a przetwórcami, a także na konsumentów.

Cała branża rozlewnicza „mówi jednym głosem” co do zmian w ustawie. Dziękujemy za współpracę: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie, Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy", Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Polska Izba Mleka.

Oczekując na efekt dalszych prac nad nowelizacją, polecamy relację z debaty z udziałem naszego wiceprezesa, dyrektora generalnego Andrzeja Gantnera, który zaznaczył m.in., że: "Producenci napojów popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego, bo z naszych analiz wynika, że bez takiego rozwiązania nie uda się osiągnąć stawianych branży celów środowiskowych. Cała branża napojowa potrzebuje dobrego jakościowo surowca wtórnego i recyklatu do produkcji nowych opakowań. Z tej perspektywy chcielibyśmy, aby jak najwięcej sklepów uczestniczyło w systemie kaucyjnym, w tym oczywiście handel tradycyjny. Zarówno ze względów środowiskowych, jak i rynkowych, trzeba dać wszystkim czas na wejście w system. Zwracamy jednak uwagę, że równie ważne co termin, a może nawet ważniejsze, jest wprowadzenie poprawek do ustawy gwarantujących efektywne środowiskowo i bezpieczne finansowo funkcjonowanie systemu dla wszystkich podmiotów objętych ustawą. Kwestie VAT, własności zebranego surowca, rozliczeń finansowych, logistyki zwrotnej, wyłączenia opakowań po napojach mlecznych są ważne dla wszystkich podmiotów i tych dużych i tych najmniejszych".


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij