|
AKTUALNOŚCI |
PFPŻ ZP na Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIRZa nami kolejna debata, dotycząca systemu kaucyjnego i ryzyk związanych z jego wdrożeniem wynikających z braku niezbędnych poprawek - tym razem na TOGETAIR.Nasz wiceprezes Andrzej Gantner, wskazał, że termin 1 stycznia 2025 jest nierealny do wprowadzenia ogólnopolskiego, powszechnego systemu dostępnego dla każdego konsumenta. Nie ma dziś w Polsce operatorów, którzy reprezentują producentów napojów funkcjonujących od lat na rynku. Jak na razie mamy firmy odpadowe, które korzystając z braku precyzyjnych przepisów "stają" się napojowymi na potrzeby powołania operatora. Przypomina to sytuację obchodzenia zakazu sprzedaży w niedzielę przez duże sklepy detaliczne poprzez "przerobienie" ich na „placówki pocztowe”. Wtedy rząd bardzo szybko naprawił ten błąd wprowadzając kryterium udziału w przychodach danego sklepu pochodzących z działalności pocztowej. Ustawa o systemie kaucyjnym nie wprowadza żadnych barier-kryteriów dotyczących zaliczenia podmiotu do kategorii firm napojowych np. poprzez zastosowanie kryterium udziału przychodów ze sprzedaży napojów, tak żeby akcjonariuszami operatora były faktycznie firmy napojowe, a nie podmioty z innych branż np. odpadowej, które nie są objęte obowiązkami dotyczącymi poziomów zbiórki karami wynikającymi z ich nie osiągnięcia.
Wiceprezes PFPŻ ZP przypomniał także, że idea systemu kaucyjnego polega na tym, aby ci, którzy są zobowiązani do realizowania poziomów recyklatu, czyli producenci napojów, dysponowali narzędziem, które umożliwi im wypełnienie tego ustawowego obowiązku efektywnie i po racjonalnych kosztach, a w takim przypadku operator był non-for-profit. "System, który będzie zarządzany przez firmy odpadowe będzie dysfunkcyjny i bardzo drogi, bo ich celem nie będzie zapewnienie wprowadzającym recyklatu przy jak największej efektywności (również ekonomicznej) systemu. Co więcej, operator, który nie jest w rękach branży napojowej, w żaden sposób nie będzie zainteresowany, żeby utrzymać surowiec w Polsce ani żeby zagwarantować recyklat wprowadzającym, bo dla niego będzie się liczył tylko zysk ze sprzedaży tego surowca. To zaprzeczenie idei GOZ" - podkreślił Andrzej Gantner.
System kaucyjny to także zobowiązanie, że każde opakowanie i każda pobrana kaucja zostanie rozliczona, a zatem niezbędne jest zapewnienie jego szczelności i właściwych rozliczeń oraz zabezpieczeń, czego w obecnych przepisach nie ma.
Warte podkreślenia wątki z dyskusji: - zniszczenie obecnych dobrze funkcjonujących systemów kaucyjnych dla butelek wielokrotnego użytku
- brak zasadności i problemy sanitarne ze zbiórką opakowań po napojach mlecznych
- utrata obrotów ze względu na brak czasu dla małych sklepów.
pełna lista aktualności
|
|
|
|