Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wiceminister Krzysztof Bolesta na Radzie UE ds. Środowiska (ENVI)
Dyrektywa ramowa ws. odpadów, ograniczanie zanieczyszczeń mikroplastikami, wymiana poglądów na temat celu klimatycznego UE na rok 2040 oraz sprawiedliwa transformacja to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska, która odbyła się 25 marca 2024 r. w Brukseli.

W spotkaniu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Omawiając dyrektywę ramową ws. odpadów, wiceminister podkreślił, że głównym celem powinno być przyjęcie realistycznych i skutecznych działań ograniczających marnowanie żywności.

Państwa mają już programy przeciwdziałające marnotrawieniu żywności, które trzeba kontynuować. Popieramy przepisy dające krajom członkowskim możliwość elastyczności, żeby mogły przyjmować rozwiązania uwzględniające ich specyfikę – poinformował.

Podczas dyskusji o celu klimatycznym UE na rok 2040 wiceminister Bolesta zaznaczył, że Polska musi skoncentrować się na realizacji celów klimatycznych na 2030 r. i 2050 r.

Obecnie pracujemy nad realizacją ustalonych już celów energetyczno-klimatycznych na rok 2030 i osiągnięciem neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Pierwsze analizy pokazują, że stojące przed nami zadanie będzie wiązało się z poważnymi wyzwaniami. Powinniśmy poważnie potraktować te wyzwania i być gotowi, jeśli zajdzie taka potrzeba, dostosować sposób działania, aby zapewnić społeczne wsparcie dla transformacji – powiedział.

Musimy rozmawiać z biznesem i ze społeczeństwem na temat obranego kierunku transformacji klimatyczno-energetycznej i ewentualnych konsekwencji – dodał.

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska kluczowym wymiarem transformacji klimatyczno-energetycznej jest akceptacja społeczna.

Akceptacja społeczna i uczciwy dialog będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji polityk klimatycznych. Nie chodzi o to, kto pierwszy dobiegnie do linii mety. Proces przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną to zbiorowy wysiłek – wyjaśnił.

Jak dodał, neutralność technologiczna i wsparcie inwestycji – to konieczność.

Nasz ostateczny cel – neutralność klimatyczna – wymaga od nas, aby wszelkie rozwiązania niskoemisyjne były rozważane i wspierane – zauważył.


Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska, na marginesie posiedzenia Rady UE ds. Środowiska, spotkał się przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej, holenderskim ministrem ds. klimatu i energii Rob'em Jetten'em, minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Niemiec Steffi Lemke oraz minister ds. polityki ochrony środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym Węgier Anikó Raisz. W Brukseli wiceminister uczestniczył także w rozmowach z delegacjami z Cypru i Danii ws. priorytetów trio w trakcie prezydencji w Radzie UE.


Źródło: MKiŚ



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij