Czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce?"System kaucyjny jest zobowiązaniem wobec społeczeństwa do zwrotu kaucji za każde opakowanie, za które została ona zapłacona oraz do stworzenia możliwości łatwego zwrotu butelek. Jest także zobowiązaniem wobec wprowadzających-firm napojowych do możliwości uzyskania przez nich recyklatu oraz wykazania ustawowo wymaganej zbiórki opakowań" - powiedział wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner w trakcie debaty Polskiej Agencji Prasowej.W trakcie wydarzenia Wiceprezes PFPŻ ZP:
- zaznaczył, że przyjęcie systemu z wieloma operatorami miało zapewnić równe prawa dla wszystkich podmiotów reprezentujących. Tymczasem idea ta nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż operatorzy tworzeni przez dużych wprowadzających blokowani są koniecznością uzyskania zgody na koncentrację.
- ustawa ogranicza operatorom równy dostęp do rynku również z powodu zapisu zgodnie którym, wszyscy operatorzy będą musieli podpisac umowy z pierwszym zarejestrowanym operatorem inaczej nie będą mogli uruchomić własnego sytemu. To daje pierwszemu operatorowi monopol na decydowanie kto i kiedy uruchomi system. Ten zapis powinien być bardzo dokładnie sprawdzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pytanie dlaczego ktoś z poprzedniego rządu wprowadził taki mechanizm wydaje sie pytaniem retorycznym.
- podkreślił potrzebę dalszych rozwiązań mających na celu uszczelnienie systemu. Obecne ramy prawne systemu pozostawiają duże pole do nadużyć m.in. ze względu na brak jednego systemu rozliczeniowego oraz brak jednolitego systemu zabezpieczeń przed fraudami. Brak uregulowania zasad rozliczeń kaucji i opakowań między operatorami powoduje, że Polska jest kompletnie nieprzygotowana do uruchomienia systemu.
- wskazał, że bez zmiany ustawy grozi nam wytłuczenie w 2025 r. ponad 700 mln butelek wielokrotnego użytku
- zaapelował o wyłączenie opakowań po napojach mlecznych z systemu
W trakcie debaty Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zgodziła się, że instytucja parasolowa dla operatorów jest potrzebna. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma dokonać analizy rozwiązań z innych krajów europejskich.
Natomiast Joanna Leoniewska-Gogola, zastępca dyrektora, Doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju Europa Środkowa, Deloitte przypomniała, że analiza Deloitte z 2016 r. wskazywała, że koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść 19-24 mld zł! W kontekście gotowości do uruchomienia w Polsce systemu za kluczowe oceniła znalezienie odpowiedzi, w jaki sposób mają się rozliczać operatorzy, czy będą mieć jeden system IT, czy system będzie jednakowy dla wszystkich konsumentów w skali całego kraju? Ponadto, oceniła, że ze względu na otwarte powyższe pytania, wprowadzający i punkty handlowe nie są gotowe do wprowadzenia systemu kaucyjnego z dniem 1/01/2025.
pełna lista aktualności
|