Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sprzeciw odnośnie zakazu stosowania folii termokurczliwej
PFPŻ ZP wraz z KIG "Przemysł Rozlewniczy" i KUPS apelują do polskiego rządu za pośrednictwem Ministerstwo Klimatu i Środowiska o wyrażenie sprzeciwu odnośnie irracjonalnego zakazu stosowania zgrupowanych opakowań z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na butelki, pojemniki (tzw. zgrzewki, wielopaki), dla których nie ma korzystniejszych środowiskowo (pod względem emisji CO2) alternatyw.

Obecnie trwa końcowa dyskusja na temat nowego unijnego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów (PPWR). PFPŻ ZP od początku śledzi i uczestniczy w dialogu wskazując na konsekwencje przyjęcia poszczególnych zapisów dla branży spożywczej.

Na początku stycznia br. PFPŻ ZP do Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekazała stanowisko naszej organizacji w zakresie poprawek przyjętych przez Parlament Europejski do projektu rozporządzenia. Wskazane zostały, które poprawki PE branża popiera, a co do których jest przeciwna, wskazując też poprawki kluczowe.

Odnośnie do zakazu stosowania folii termokurczliwej, PFPŻ ZP sprzeciwia się proponowanej poprawce Parlamentu Europejskiego dotyczącej rozszerzenia zakazu stosowania folii z tworzyw sztucznych przeznaczonych do grupowania opakowań produktów w punktach sprzedaży na produkty sprzedawane w butelkach (tzw. zgrzewki, wielopaki), czyli zmianie załącznika V do projektu rozporządzenia PPWR.

Ponadto PFPŻ ZP podkreśla, że dla przemysłu ważne jest, aby przesunąć do 2030 r. zakaz stosowania opakowań w formatach określonych w załączniku V do projektu rozporządzenia PPWR, w tym folii z tworzyw sztucznych przeznaczonych do grupowania produktów.

Działania w powyższej sprawie Federacja podjęła także wspólnie z innymi polskimi organizacjami, w tym Krajową Izbą Gospodarczą "Przemysł Rozlewniczy" i Stowarzyszeniem Krajowa Unia Producentów Soków oraz na poziomie europejskim z FoodDrinkEurope.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij