Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe obowiązki opłatowe dla sektora spożywczego w związku z wdrożeniem przepisów dyrektywy Single Use Plastics
Głównym celem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko jest ograniczenie stosowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i tym samym zmniejszenie zaśmiecenia środowiska lądowego i morskiego, np. przez zastąpienie tworzyw sztucznych innymi materiałami przyjaznymi środowisku czy opakowaniami wielokrotnego użytku, mocowanie zakrętek do butelek, wprowadzenie udziału recyklatu w nowych produktach lub wzmocnienie selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

W Polsce ten cel chcemy osiągnąć częściowym zakazem wprowadzania do obrotu i partycypacją wprowadzających do obrotu w kosztach zbierania i przetwarzania odpadów w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Przepisy dyrektywy w większości transponowano do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, dodatkowo w zakresie butelek na napoje o pojemności do trzech litrów – do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz w zakresie sprawozdawczości i rejestru BDO do ustawy o odpadach.


Polecamy lekturę artykułu pt. "Nowe obowiązki opłatowe dla sektora spożywczego w związku z wdrożeniem przepisów dyrektywy Single Use Plastics", który dla czytelników kwartalnika "Food-Lex" opracowała Małgorzata Kozicka-Ochal, ekspert z zakresu opłat środowiskowych.


Kwartalnik "Food-Lex" nr 3/2023 >>


plastica

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij