Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Postęp w realizacji działań zaplanowanych w Komunikacie KE ws. planu awaryjnego na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego
W celu wdrożenia swojego komunikatu w sprawie „Planu awaryjnego na rzecz zapewnienia zaopatrzenia w żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w czasach kryzysu” z 12 listopada 2021 r. Komisja powołała grupę ekspertów ds. europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy związane z bezpieczeństwem żywnościowym (EFSCM).

W celu wdrożenia swojego komunikatu w sprawie „Planu awaryjnego na rzecz zapewnienia zaopatrzenia w żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w czasach kryzysu” z 12 listopada 2021 r. Komisja powołała grupę ekspertów ds. europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy związane z bezpieczeństwem żywnościowym (EFSCM), w skład której wchodzą przedstawiciele UE i władze niektórych krajów spoza UE, a także zainteresowane strony w łańcuchu żywnościowym, dostawcy surowców i dostawcy sprzętu. Grupą tą kieruje DG Agri, przy współpracy DG SANTE i MARE. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 marca 2022 r. i dotyczyło skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Aktualne i nadchodzące inicjatywy Grupy Ekspertów EFSCM:

 

Działania, które mają zostać zrealizowane przez Grupę EFSCM, zostały przedstawione w załączniku do Planu Awaryjnego. Większość inicjatyw wymienionych w tabeli została już lub wkrótce zostanie wdrożona. Obecnie pozostały do przeprowadzenia trzy działania:

  • Badanie dotyczące określenia ryzyka i podatności na zagrożenia, w tym problemów strukturalnych, unijnego łańcucha dostaw żywności i jego infrastruktury krytycznej (do IV kwartału 2023 r.): badanie to przeprowadza Ecorys w imieniu JRC. Celem badania jest wsparcie EFSCM w formułowaniu zaleceń mających na celu budowanie gotowości na przyszłe zagrożenia i kryzysy w dostawach żywności w UE.
  • Zalecenia dotyczące sposobów eliminowania lub łagodzenia zagrożeń i słabych punktów, w tym problemów strukturalnych stwarzających zagrożenie dla łańcuchów dostaw żywności (do II kwartału 2024 r.)
  • Badanie dotyczące roli technologii informatycznych w poprawie przejrzystości rynku, w tym w czasach kryzysu (do IV kwartału 2024 r.).

W lipcu 2023 r. na podstawie prac podgrup EFSCM przyjęła dwa zalecenia:

Dodatkowo utworzony został panel ws. zaopatrzenia i bezpieczeństwa żywności. Zbiera on dane umożliwiające monitorowanie i ocenę dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego w UE.

 

Dodatkowe infromacje: https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/agri-food-supply-chain/ensuring-global-food-supply-and-food-security_en#documents


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij