Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Projekt rozporządzenia w sprawie substancji wzbogacających - w systemie TRIS
Do unijnej notyfikacji został zgłoszony projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności został przez Polskę zgłoszony do unijnego systemu TRIS. Okres zawieszenia trwa do 6 listopada br.


Projektowane rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące obligatoryjnego dodawania witamin i składników mineralnych do niektórych środków spożywczych. Dotyczy to wzbogacania soli kuchennej przeznaczonej do bezpośredniego spożycia przez konsumenta w jodek potasu lub jodan potasu. Dotyczy to również wzbogacania w witaminę A oraz D tłuszczów, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013. 


Celem tych przepisów jest utrzymanie działań zapewniających zapobieganie i wyrównywanie niedoboru w polskiej populacji ww. składników odżywczych.


Projekt rozporządzenia określa także minimalne i maksymalne poziomy witamin i składników mineralnych zawarte w 100 g albo 100 ml środka spożywczego, albo w jednej porcji, mając na względzie referencyjne wartości spożycia określone w części A „Dzienne referencyjne wartości spożycia witamin i składników mineralnych (dla osób dorosłych)” załącznika XIII do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011.


Ponadto projektowane rozporządzenie określa wykaz substancji innych niż witaminy i składniki mineralne, zakazanych w produkcji środków spożywczych. Substancje uwzględnione w wykazie są w szczególności stosowane w suplementach diety i zostały uznane przez zespół ekspertów powołany do przedstawienia stanowiska w tym zakresie za substancje lub surowce roślinne niedozwolone do stosowania w suplementach diety. Dotyczy to następujących substancji lub grup substancji: chlorowodorek johimbiny oraz grupa johimbiny, pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany również jako kava kava, pankreatyna, ibutamoren (mesylan ibutamorenu), DMAA (w szczególności określana jako: 1,3-DMAA; 1,3-dimetyloamyloamina; 1,3-dimetylopentyloamina; 2-amino-4-metyloheksan; 2-heksanamina, 4-metylo-(9CI); 4-metylo-2-heksanamina; 4-metylo-2-heksyloamina; dimetyloamyloamina; geranamina; metyloheksanamina; metyloheksanenamina), ligandrol (LGD-4033) oraz ostaryna (enobosarm).


Numer notyfikacji TRIS: 2023/0484/PL (Poland)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij