Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią coraz bliżej
Wzrost wartości handlu nawet o 30 proc., więcej inwestycji czy obniżenie ceł – to tylko niektóre z potencjalnych efektów umowy pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią. Umowa została już podpisana i wejdzie w życie po ratyfikacji przez strony.

Zakładamy, że już od pierwszego roku stosowania tej umowy, firmy z Unii Europejskiej, w tym polskie, skorzystają ze zniżek ceł na kwotę łącznie ok. 140 mln euro rocznie. Dzięki porozumieniu wartość handlu pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią wzrośnie nawet o 30 proc. Roczny eksport UE może wzrosnąć nawet o 4,5 mld euro, a inwestycje w Nowej Zelandii mają potencjał wzrostu nawet o 80 proc.– informuje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Podczas negocjacji dotyczących zapisów tej umowy zabiegaliśmy o poprawę dostępu do rynku Nowej Zelandii dla szeregu produktów rolnych. Osiągnęliśmy wielki sukces. Dzięki temu porozumieniu skorzystają producenci mięsa wieprzowego, drobiowego, wyrobów mleczarskich, warzyw, mrożonych truskawek, mąki, przetworów oraz soków – dodaje wiceminister.

Współpraca gospodarcza z Nową Zelandią

Wymiana handlowa z Nową Zelandią w 2022 r. osiągnęła wartość ponad 309 mln dolarów. Polski eksport osiągnął wartość ponad 198 mln dolarów. Dodatnie saldo obrotów wyniosło ponad 87 mln dolarów. 

Polska eksportuje do Nowej Zelandii przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, samoloty, łodzie, jachty żaglowe i motorowe, produkty rolno-spożywcze. Z Nowej Zelandii w 2022 r. importowaliśmy artykuły rolno-spożywcze i wyroby przemysłu chemicznego. Chcemy rozwijać współpracę z Nową Zelandią w zakresie Fintech/IT, usług dla sektora bankowego oraz urządzeń medycznego.  

Aby przygotować polskie firmy do otwarcia rynku nowozelandzkiego Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu  oraz Zagranicznym Biurem Handlowym w Sydney zorganizowało spotkanie informacyjne dla polskich firm. W webinarium uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, New Zealand Trade and Enterprise, POLANZ – biznesowej organizacji polonijnej w Nowej Zelandii. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele polskich firm, które działają już w Nowej Zelandii tj. Comarch, Izodom, Royaleson.

Ratyfikacja umowy

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią rozpoczęły się w 2018 r. Umowa została już podpisana i przekazana Parlamentowi Europejskiemu w celu wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia. Następnie Rada Unii Europejskiej podejmie ostateczną decyzję o ratyfikacji umowy. Gdy Nowa Zelandia również powiadomi, że zakończyła procedurę ratyfikacyjną, umowa wejdzie w życie.
 

Źródło: MRiT


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij