I Festiwal Polskiej Żywności Wysokiej Jakości – dzień IIAndrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP wziął udział w debacie nt. bezpieczeństwa żywnościowego wraz z ministrem Rafałem Romanowskim, Małgorzatą Gośniowską-Kolą (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa), Agnieszka Maliszewska (Polska Izba Mleka).W dyskusji o bezpieczeństwie żywnościowym głos zabierali: wiceprezes, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców Andrzej Gantner, sekretarz stanu Rafał Romanowski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola oraz dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
– Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie dyskutowaliśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, skupiając się na bezpieczeństwie żywności – podkreślił sekretarz stanu Rafał Romanowski.
Wiceminister zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie pokazała, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia. Podkreślił też niebezpieczne spekulacje na giełdach rolnych, które powodują zwirowania na rynkach.
– Ja się czuję oszukany przez Komisję Europejską, która obiecała nam korytarze solidarnościowe. I co? Poziom realizacji jest równy zero. Tak samo jak obiecane wsparcie ze strony Niemiec, czy ze strony prezydenta Bidena – powiedział wiceminister Rafał Romanowski.
Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podkreślił, że ostatnie trzy lata pokazały, iż w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe jest zapewnione i niczego nam nie brakowało.
– Mimo dwóch dekad, w których nie brakowało niczego, wystarczyło kilka fotek i wybuchła panika na rynku cukru, chociaż mieliśmy go i mamy pod dostatkiem – przypomniał dyrektor Andrzej Gantner.
Podkreślił jednocześnie, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze, a polskie firmy pokazały, że są przygotowane do działania w warunkach kryzysowych.
Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska zwróciła natomiast uwagę na trudną sytuację sektora mleczarskiego. Podkreśliła, że Polska jest trzecim producentem mleka w UE, ale spada poziom konkurencyjności ze względu na wysokie ceny energii.
– Przyczyny sytuacji kryzysowej to spadki cen na rynkach światowych i bardzo wysokie ceny energii – powiedziała dyrektor Agnieszka Maliszewska.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski poinformował, że Polska jest samowystarczalna w zasadzie we wszystkich segmentach produktów żywnościowych oprócz owoców morza i cytrusów. Jednocześnie jako kraj mamy nadprodukcję żywności i 40 proc. tego, co wyprodukujemy, wysyłamy na eksport.
Źródło: MRiRW
pełna lista aktualności
|