Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ramowy dokument WHO dot. ograniczenia anemii
W ubiegłym tygodniu WHO opublikowało pierwsze w historii kompleksowe ramy dotyczące ograniczania anemii. Dokument jest wynikiem międzyprogramowej inicjatywy WHO mającej na celu poprawę profilaktyki, diagnostyki i leczenia niedokrwistości, a tym samym przyspieszenie zmniejszenia jej częstości występowania.

Jednocześnie WHO wzywa kraje do przyspieszenia działań na rzecz zmniejszenia o połowę częstości występowania anemii u kobiet w wieku rozrodczym do 2025 r.

 

Zgodnie z komunikatem prasowym WHO, postępy w zmniejszaniu niedokrwistości są powolne. Tymczasem anemia jest poważnym globalnym problemem zdrowia publicznego, dotykającym 571 milionów kobiet i 269 milionów małych dzieci na całym świecie. W 2019 roku anemia dotyczyła 40% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, 37% kobiet w ciąży i 30% kobiet w wieku 15–49 lat. Najczęściej występuje w krajach o niskich i średnich dochodach.

 

Niedokrwistość zwiększa ryzyko infekcji i śmierci, upośledza funkcje poznawcze i powoduje skrajne zmęczenie, złe wyniki ciąży, oraz słaby wzrost i rozwój. Jest to istotny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia.

 

„Większość prac nad zwalczaniem anemii koncentrowała się na profilaktyce i leczeniu niedoboru żelaza” — mówi Francesco Branca, dyrektor Departamentu Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO. „Jednak niedokrwistość jest złożonym stanem z wieloma przyczynami – w tym innymi niedoborami żywieniowymi, infekcjami, stanami zapalnymi, stanami ginekologicznymi i położniczymi oraz dziedzicznymi zaburzeniami krwinek czerwonych”. Aby skutecznie zapobiegać anemii i ją leczyć, należy zająć się wszystkimi tymi czynnikami.

 

Nowe ramy określają sposoby zajęcia się bezpośrednimi przyczynami, czynnikami ryzyka i szerokimi nierównościami społecznymi, które są podstawowymi czynnikami powodującymi anemię. Opisuje konieczne kompleksowe podejście, które łączy wiele sektorów i podmiotów, oraz określa kluczowe obszary działań w celu poprawy zasięgu i wykorzystania interwencji. Uznając, że zdrowie pozostaje dominującym sektorem w realizacji wielu zalecanych interwencji, w ramach dokumentu WHO zaproponowano również działania, które mogą podjąć inne zainteresowane strony społeczne. Należą do nich rządy, społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie, badacze, agencje finansujące, organizacje międzynarodowe i media. Każdy ma swoją szczególną rolę do spełnienia w zmniejszaniu niedokrwistości i utrzymywaniu ludzi w zdrowiu.

 

Dokument WHO można pobrać ze strony: https://www.who.int/publications/i/item/9789240074033


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij