Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE proponuje aktualizację norm handlowych dot. produktów rolno-spożywczych
21 kwietnia Komisja Europejska opublikowała propozycję rewizji istniejących standardów handlowych dla szeregu produktów rolno-spożywczych, w tym: owoców i warzyw, soków i dżemów owocowych, miodu, drobiu czy jaj. Nowelizacja została przedstawiona w kontekście rewizji tzw. dyrektyw śniadaniowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że proponowane środki obejmują również następujące kwestie:


  • Odpady żywnościowe: Proponowane zmiany dotyczą odpadów żywnościowych i odpadów opakowaniowych. Przykładowo, „brzydkie” owoce i warzywa (z zewnętrznymi wadami, ale nadal nadające się do lokalnej/bezpośredniej konsumpcji) sprzedawane lokalnie i bezpośrednio przez producentów konsumentom byłyby zwolnione z obowiązku przestrzegania norm handlowych, co mogłoby dać konsumentom większe możliwości zakupu świeżych owoców i warzyw po bardziej przystępnych cenach i przynieść korzyści producentom działającym w krótkich łańcuchach dostaw.
  • Soki owocowe: soki owocowe będą mogły być opatrzone oświadczeniem „bez dodatku cukru”, aby wyjaśnić konsumentom, że w przeciwieństwie do nektarów owocowych soki owocowe z definicji nie mogą zawierać dodanych cukrów – jest to cecha, której większość konsumentów nie jest świadoma. Ponadto, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty o niższej zawartości cukru, na etykiecie soku owocowego o zmienionej formule będzie można umieścić informację „sok owocowy o obniżonej zawartości cukru”. Aby jeszcze bardziej uprościć komunikację z konsumentami i dostosować się do ich oczekiwań, termin „woda kokosowa” mógłby być używany obok terminu „sok kokosowy”.
  • Dżemy i marmolady: zawartość owoców w dżemach zostanie zwiększona z 350 gramów do minimum 450 gramów (i do 550 gramów w produktach wysoko-jakościowych) na kilogram gotowego produktu. Wraz ze wzrostem zawartości owoców w produktach, konsumenci otrzymywaliby produkt z mniejszą ilością cukrów wolnych i większą ilością owoców niż obecnie. Termin „marmolada”, dopuszczony do tej pory tylko dla dżemów cytrusowych, będzie teraz dopuszczony dla wszystkich dżemów, aby wprowadzić możliwość dostosowania nazwy produktu do najczęściej używanej lokalnie.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij