Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ponowna ocena EFSA dot. E410 jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt poniżej 16-go tygodnia życia
EFSA opublikował opinię w sprawie ponownej oceny mączki chleba świętojańskiego (E 410) jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt poniżej 16-go tygodnia życia oraz działań następczych w związku z ponowną oceną E410 jako dodatku do żywności do stosowania w żywności dla wszystkich grup ludności.

Mączka chleba świętojańskiego (E 410) została ponownie oceniona w 2017 r. przez były panel EFSA ds. dodatków do żywności i źródeł składników odżywczych dodawanych do żywności (ANS). W następstwie tej oceny panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) został poproszony o ocenę bezpieczeństwa mączki chleba świętojańskiego (E 410) do jej zastosowań jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni należących do kategorii żywności 13.1.5.1 (Dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i specjalne preparaty dla niemowląt). Ponadto panel FAF został poproszony o zajęcie się problemami już zidentyfikowanymi podczas ponownej oceny dodatku do żywności stosowanego w żywności dla ogółu ludności, w tym oceny bezpieczeństwa FC 13.1.5.1 i 13.1.5.2 (Dietetyczna żywność dla niemowląt i małych dzieci do specjalnych celów medycznych w rozumieniu dyrektywy 1999/21/WE).

 

Na podstawie otrzymanych danych panel stwierdził, że dane techniczne dostarczone przez zainteresowane podmioty gospodarcze uzasadniają zmianę specyfikacji mączki chleba świętojańskiego (E 410) określonej w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 231/2012.


Panel ustalił punkt odniesienia wynoszący 1400 mg/kg masy ciała dziennie w oparciu o obniżony poziom cynku we krwi w badaniu prosiąt. Zastosował margines narażenia (MoE) do oceny bezpieczeństwa mączki chleba świętojańskiego (E 410) stosowanej jako dodatek do żywności z kategorii FC 13.1.5.1 i 13.1.5.2. Panel stwierdził, że MoE powyżej 1 nie budzi obaw dotyczących bezpieczeństwa. Dla niektórych scenariuszy i poziomów narażenia niemowląt uzyskano MoE powyżej 1. Dla małych dzieci (konsumentów wyłącznie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego) MoE wynosiło powyżej 1 dla wszystkich poziomów narażenia.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij