Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rusza projekt informacyjno-edukacyjny pt. „Mitożercy”
Pierwsze działania projektowe wyjaśniają, co zawdzięczamy dodatkom do żywności.

Celem Projektu „Mitożercy” jest dostarczenie konsumentom rzetelnych i obiektywnych informacji na temat żywności i żywienia. Projekt ma na celu również przeciwdziałanie funkcjonującym w przestrzeni publicznej negatywnym mitom dotyczącym produkcji żywności i jej składników, które nie mają oparcia w faktach naukowych. „Mitożercy” dostarczają najnowszej wiedzy o substancjach i surowcach stosowanych w przemyśle spożywczym oraz wyjaśniają funkcje, jakie pełnią w produktach żywnościowych. Dodatkowo można zapoznać się z systemem bezpieczeństwa żywności, decydującym o tym, jakie składniki żywności i na jakich zasadach mogą być dopuszczone do spożycia, tak aby zapewnić konsumentom, że ich spożywanie w codziennej zrównoważonej diecie jest całkowicie bezpieczne.

 

Treści merytoryczne Projektu przygotowywane są w oparciu o aktualną wiedzę, przy współpracy z uznanymi ekspertami ze środowisk naukowych.

 

Informacja_prasowa_Uruchomienie Mitożerców_grafika1m


Jednym z elementów Projektu jest seria filmów informacyjnych przygotowanych w przystępnej dla odbiorców formie, zachęcającej do zapoznania się z prezentowanymi treściami. Pierwszy pakiet informacji dotyczy dodatków do żywności.

 

Informacja_prasowa_Uruchomienie Mitożerców_grafika2m


W przestrzeni publicznej trwa szaleństwo na punkcie dodatków do żywności. Gdyby teraz spytać dowolną liczbę Polaków na podstawie czego oceniają wartość żywności dostępnej na półkach sklepowych, to niemal 100 % odpowie, że na podstawie obecności dodatków. Czy to sensowne? Niestety kompletnie bez sensu. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że unikanie dodatków do żywności nie jest wymienione w żadnych naukowych zaleceniach żywieniowych, począwszy od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, poprzez wszystkie europejskie czy amerykańskie – wskazuje prof. dr hab. Krzysztof Krygier, specjalista z zakresu technologii żywności i żywienia człowieka i ekspert kampanii Mitożercy.

 

Czy dodatki są szkodliwe? Oczywiście nie! Wszystkie dopuszczone dodatki do żywności są oceniane na dwa sposoby: poziom światowy, za który odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia i poziom regionalny, w Europie to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. I w sposób oczywisty wszystkie dodatki są bardzo szczegółowo badane na wszystkie możliwe negatywne oddziaływania, włącznie z alergiami. Bada się również ich możliwe kumulowanie w organizmie i jeśli to się potwierdzi, nie są dopuszczane. Nie ma również mowy o tym, ażeby jakikolwiek dodatek był „nie do końca jeszcze przebadany”. Jeśli ktoś tak mówi to oznacza, że nie ma o tym zielonego pojęcia – podkreśla prof. Krygier.

 

Filmiki edukacyjne zostaną zamieszczone na profilach Fundacji w mediach społecznościowych:
 - YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxK8UgWWm6BnMuXNZIVu2Jg
 - Tiktok: https://www.tiktok.com/@fundacja_zafiz?lang=pl-PL
 - oraz na dedykowanym kanale Projektu Mitożercy: https://www.youtube.com/channel/UCivE4DImFT_6Lg_kTYkPnFQ



O Fundacji

 

Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowia prowadzi działania edukacyjne mające na celu zwiększenie wiedzy konsumentów na temat produktów spożywczych oraz umożliwienie im dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Fundacja jest m.in. realizatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”, a także różnych programów informacyjno-edukacyjnych skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Najnowszym projektem Fundacji są Mitożercy.

 

Biuro prasowe:

Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie

Mail: biuro@fundacja-zafiz.pl 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij