Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Witamina D - dlaczego również latem warto uzupełniać jej poziom poprzez dietę
Witamina D jest nazywana witaminą słońca, ale latem również warto ją dostarczać wraz z dietą.

Niedobory witaminy D to powszechny problem, który może dotyczyć nawet 80–90% populacji we wszystkich grupach wiekowych1,2. Przyczyny to m.in. unikanie przebywania na słońcu, coraz powszechniejsze korzystanie z kremów z filtrem, częste przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, ale również czynniki zewnętrzne – jak postępujące zanieczyszczenie środowiska2. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety, która może pomóc nam w uzupełnieniu jej braków.

 

Dlaczego witamina D jest dla nas tak ważna?

 

Ze względu na fakt, że witamina D jest w naszym organizmie bardzo aktywna biologicznie i ma wielokierunkowe oddziaływanie, nazywa się ją prohormonem3.

 

Witamina D:

  • pomaga w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
  • wspiera utrzymanie zdrowych kości,
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni,
  • przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów,
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • bierze udział w procesie podziału komórek4.

Dr Hanna Stolińska podkreśla, iż: „Niedobór witaminy D powoduje krzywicę u dzieci oraz przyspiesza i zaostrza osteopenię i osteoporozę u dorosłych. Może również wywoływać bóle kostne o różnym stopniu nasilenia i różnej lokalizacji, jak również zwiększać predyspozycję do występowania złamań kości. Niedobór witaminy D wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów, nadciśnienia, chorób autoimmunologicznych i chorób zakaźnych”5.


 

Spożycie witaminy D i źródła w żywności

 

Spożycie witaminy D w populacji polskiej jest od lat niewielkie i odbiega od zaleceń żywieniowych. Wśród osób dorosłych mieści się w przedziale 1,4–5,1 µg dziennie (wobec zalecanych 15 µg dziennie), a wśród dzieci 0,6–3,5 µg (wobec zalecanych również 15 µg dziennie)1.

 

Szacuje się, że w organizmie 20% witaminy D pochodzi z diety. Dobrym źródłem witaminy D są tłuste ryby (łosoś, śledzie, makrela) i jaja, a ubogim mleko i jego przetwory. W Polsce od wielu lat istnieje obowiązek wzbogacania w witaminę D tłuszczów do smarowania pieczywa (z wyjątkiem masła) i margaryn, dzięki czemu stanowią one jej dodatkowe źródło w diecie1.

 

W miękkiej margarynie o zawartości 60% tłuszczu znajdziemy 6,25 µg witaminy D/100 g produktu, podczas gdy dla porównania w maśle ilość witaminy D jest znacznie mniejsza - 0,76 µg/100 g produktu6.

 

Zawartość witaminy D w wybranych produktach spożywczych w kolejności malejącej (µg/100 g produktu)6

Produkt

Witamina D

Śledź w oleju

20,22

Pstrąg tęczowy, świeży

13,60

Łosoś, świeży

13,00

Makrela, wędzona

8,40

Margaryna miękka, 60% tłuszczu

6,25

Żółtko jaja kurzego

4,50

Pieczarka uprawna, świeża

1,94

Schab, pieczony

0,86

Masło ekstra

0,76

Wieprzowina, szynka surowa

0,70

 

 

Suplementacja witaminy D

Ze względu na rozpowszechniony problem niedoboru witaminy D w Polsce eksperci wskazują na potrzebę wdrożenia regularnej suplementacji zalecanymi dawkami tej witaminy. Jest to istotne zwłaszcza wobec stale wydłużającej się listy korzyści zdrowotnych witaminy D2. O odpowiednim poziomie suplementacji warto porozmawiać ze swoim lekarzem.

 



[2] Rekomendacje. Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r. http://mavipuro.pl/jourarch/PN2018001.pdf

[4] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2012/432/oj/pol

[6] H. Kunachowicz, I. Nadolna, B. Przygoda, K. Iwanow: Tabele składu i wartości odżywczych żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

Summer

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij