Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dokument WHO: „Diety roślinne i ich wpływ na zdrowie, zrównoważony rozwój i środowisko. Przegląd dowodów”
Europejskie Biuro WHO ds. Zapobiegania Chorobom Niezakaźnym (NCD) opublikowało zestawienie zatytułowane: „Diety roślinne i ich wpływ na zdrowie, zrównoważony rozwój i środowisko. Przegląd dowodów”.

Dokument WHO zawiera przegląd różnych rodzajów diet roślinnych. Dostarcza informacji na temat profilaktyki chorób niezakaźnych i roli diet roślinnych. Stwierdzono, że korzyści płynące z diet roślinnych dostarczają mocnych dowodów na poparcie wytycznych zdrowia publicznego zalecających „zdrową dietę roślinną jako sposób zapobiegania i kontrolowania chorób niezakaźnych”.

 

Omówiono również spożycie makro- i mikroskładników odżywczych w dietach roślinnych, związaną z tym adekwatność odżywczą i potencjalne niedobory takich składników odżywczych.

 

WHO podkreśla, że ​​potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia „nieznanych jeszcze skutków zdrowotnych dodatków do żywności i produktów ubocznych powstających podczas przemysłowego przetwarzania substytutów „mięsa” pochodzenia roślinnego.

 

Dokument WHO obejmuje również swoją tematyką rolę żywności pochodzenia roślinnego w sektorze posiłków poza domem.

 

Raport WHO zawiera także przegląd dodatkowych korzyści wynikających z diety roślinnej w ograniczaniu wpływu na środowisko związanego z wysokim spożyciem żywności pochodzenia zwierzęcego. Diety roślinne mogą przyczynić się do zapobiegania utracie bioróżnorodności i ograniczenia globalnego wykorzystania gruntów do celów rolniczych. Jeśli chodzi o zdrowie, w zestawieniu zauważono, że szybkie przejście na dietę roślinną może przełożyć się na oszczędność miliardów euro na kosztach opieki zdrowotnej w całej Europie. Wreszcie, dokument WHO zawiera zalecenia dla konsumentów, aby włączyć żywność pochodzenia roślinnego do swojej codziennej diety. W podsumowaniu podkreślono, że zdrowa dieta roślinna może pozytywnie przyczynić się do zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

 

Dokument WHO dostępny jest na stronie:  https://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/pages/who-european-office-for-the-prevention-and-control-of-noncommunicable-diseases-ncd-office/news/news/2021/12/new-who-factsheet-how-can-we-tell-if-plant-based-products-are-healthy


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij