Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kryzys wywołany pandemią COVID-19: wstępne porozumienie o przyśpieszeniu 8 miliardów Euro pomocy dla rolników
We wtorek Parlament i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie dotyczące środków pomocowych dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych, które pomoże im w wychodzeniu z kryzysu.

Polityczne porozumienie czeka jeszcze na oficjalne zatwierdzenie przez Parlament i Radę UE.

 

Negocjatorzy zgodzili się, aby środki z instrumentu odbudowy dostępne dla obszarów wiejskich rozdzielić już w 2021 i 2022 roku. Wcześniej Komisja proponowała udostępnienie środków w latach 2022-2024. Około trzydziestu procent z wynoszącego 8,07 miliardów Euro budżetu zostanie udostępnione w 2021 roku, a pozostałe 70% w 2022 roku –  zgodnie z porozumieniem.

 

Posłom udało się zabezpieczyć przeznaczenie co najmniej 37% całej kwoty na pomoc rolnictwu ekologicznemu, na działania związane z ochroną środowiska i klimatu oraz na ochronę zwierząt. Co najmniej 55% budżetu wesprze młodych rolników w budowaniu start-upów oraz w inwestycjach w gospodarstwa, które przyczynią się do ich elastycznej, zrównoważonej i cyfrowej odbudowy. Procent funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy niż ten, który obecnie jest na nie przeznaczany z unijnego programu rozwoju rolnictwa.

 

Większe dofinansowanie z UE bez wkładu z budżetów narodowych

 

Unia Europejska zapewni nawet do stu procent środków dostępnych w dodatkowym budżecie pochodzącym z narzędzia Next Generation EU. Państwa członkowskie nie będą musiały się dokładać ze swoich budżetów krajowych.

 

Negocjatorzy zgodzili się, że inwestycje rolników i przetwórców żywności, które przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwoty odpowiadającej 75 procentom poniesionych kosztów. Zwiększono także najwyższą możliwą kwotę dofinansowań start-upów z Funduszu Rozwoju Rolnictwa z 70 do 100 tysięcy Euro.

Cytaty

„Po raz kolejny Parlament Europejski udowodnił umiejętność przeprowadzenia procesu legislacyjnego, który jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby i apele o pomoc naszych obywateli, mieszkańców obszarów wiejskich, naszych rolników i producentów żywności. Udało nam się zabezpieczyć budżet naprawczy w rekordowo krótkim czasie, dbając jednocześnie o większą elastyczność i cyfryzację tego sektora, a nie tylko proponowanie standardowego dofinansowywania. Pokazaliśmy realny wymiar solidarności Unii Europejskiej z sektorem, który nawet w najcięższych dniach pandemii wywołanej COVID-19, nigdy nie zawiódł naszych obywateli”, powiedział sprawozdawca Paolo De Castro (S&D, Włochy).

„W bardzo krótkim czasie udało nam się dojść do porozumienie w kwestii natychmiastowego wszczęcia rozpaczliwie potrzebnej pomocy finansowej dla rolników, producentów żywności i beneficjentów wiejskich na terenie Unii Europejskiej. Teraz przed nami zadanie szybkiego zamknięcia negocjacji nad WPR na lata 2021-2022, tak aby do końca roku wszystkie zasady zostały zatwierdzone i pomogły rolnikom w staniu się bardziej elastycznymi w przyszłości”, powiedział przewodniczący Komisji Rolnictwa Norbert Lins (EPP, Niemcy).


Kolejne kroki


Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, 1 stycznia 2021 roku.

Narzędzie naprawcze Unii Europejskiej musi zostać zaakceptowane przez Radę, a jego szczegóły są w tej chwili omawiane w ramach dyskusji o WRF i zasobach własnych.


Źródło: PE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij