Debata zaplanowana jest na wtorek rano, a głosowania odbywać się będą przez cały tydzień.
Posłowie mają zamiar poprzeć zmiany, które powinny lepiej dostosować Wspólną Politykę Rolną do potrzeb poszczególnych państw członkowskich. Rządy krajowe powinny opracować plany strategiczne określające, w jaki sposób zamierzają realizować cele UE w terenie. Komisja będzie sprawdzać wyniki ich działań, a nie tylko zgodność z przepisami UE.
Częścią pakietu reform są również plany wzmocnienia obowiązkowych działań przyjaznych dla klimatu i środowiska, które każdy rolnik musi wykonywać, aby otrzymać bezpośrednie wsparcie, oraz zwiększenia wsparcia finansowego dla dizałań dobrowolnych. Posłowie będą również głosować nad propozycjami dotyczącymi zmniejszenia płatności dla większych gospodarstw i skierowania większej ilości pieniędzy do mniejszych gospodarstw i młodych rolników, aby pomóc im w radzeniu sobie z kryzysami oraz nad uproszczeniem zasad przeprowadzania kontroli i inspekcji.
Po podjęciu decyzji przez Parlament, posłowie będą gotowi do rozpoczęcia rozmów z ministrami UE na temat pakietu reform.
Kontekst
Ostatnia reforma polityki rolnej UE, ustanowionej w 1962 roku, miała miejsce w roku 2013.
Obecne zasady WPR wygasają z dniem 31 grudnia 2020 roku. Powinny one zostać zastąpione przepisami przejściowymi do czasu uzgodnienia i zatwierdzenia przez Parlament i Radę trwającej reformy WPR.
WPR stanowi 34,5% budżetu UE na 2020 r. (58,12 mld euro). Około 70 proc. budżetu WPR wspiera dochody od sześciu do siedmiu milionów gospodarstw rolnych UE.
Debata: wtorek, 20 października
Głosowania: wtorek, 20 października - piątek, 23 października
Procedura: Zwykła procedura ustawodawcza
Typ dokumentu: Rozporządzenie (3x)