Swoją petycję organizacje argumentują między innymi tym, że podpisanie ustawy przez Prezydenta oznacza obciążenie przedsiębiorców podatkiem, którego wysokość jest nieadekwatna do siły nabywczej polskich konsumentów i sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Dla większości przedsiębiorców, w tym szczególnie małych i średnich, podatek ten będzie oznaczał praktycznie 100% wzrost kosztów i konieczność zapłacenia podatku w rzeczywistości obrotowego, pomimo braku dochodów ze sprzedaży produktu.
Podpisanie ustawy oznacza zatem świadome skazanie dużej ilości firm, szczególnie małych i średnich z branży napojowej na bankructwo, zaś pracowników na długotrwałe bezrobocie.
Prognozują, że połączenie skutków szybko rozszerzającej się pandemii COVID19 z tak drastycznym wzrostem obciążeń finansowych jakie powoduje ww. ustawa może doprowadzić do utraty około 40 tys. miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji napojów od rolników (producenci surowca), poprzez zaopatrzenie (opakowania), producentów napojów, dystrybucji (transport i magazynowanie) oraz sprzedaży napojów (przedstawiciele handlowi). Będzie oznaczało to nieunikniony dramat tysięcy polskich rodzin, pogłębiony i tak już trudną sytuacją na rynku pracy.
Pracodawcy podkreślają, że ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów została opracowana w sposób pośpieszny, bez wymaganej prawem oceny skutków regulacji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera szereg błędów i luk, które wywołają chaos w łańcuchu produkcji i dostaw całej branży napojowej. Wprowadza obciążenia i sposób ich poboru niemożliwy do realizacji przez przedsiębiorców w normalnych warunkach, nie mówiąc o obecnym kryzysie, którego czas trwania i skutki trudne są do przewidzenia.
Organizacje wskazują, że ww. ustawa oraz poprawka zmieniająca jej termin wejścia w życie na 1 stycznia 2021 zawarta w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, są wadliwe zarówno z punktu widzenia procesu legislacyjnego jak i zgodności z Konstytucją RP.
Apelujemy o weto Prezydenta, bo tylko to obecnie może uratować tysiące miejsc pracy i setki zakładów przed bankructwem. Głęboki sprzeciw przedsiębiorców budzi również jawne powoływanie się na naruszenia prawa z przeszłości w celu uzasadnienia naruszenia prawa dzisiaj. Brak oceny skutków regulacji dla małych i średnich przedsiębiorstw, uchwalenie ustawy działającej wstecz, uchwalenie poprawki do ustawy, która nie istnieje w polskim porządku prawnym, to tylko niektóre przykłady świadczące o poważnych nieprawidłowościach jakie miały miejsce podczas procedowania ustawy. Podpisanie takiej ustawy przez Prezydenta RP będzie zgodą na takie praktyki i jasnym sygnałem dla przedsiębiorców, że przestrzegać prawa musza tylko oni, a nie Ci co je stanowią – stwierdza Andrzej Gantner – dyrektor generalny PFPŻ ZP.
Pod petycją podpisały się następujące organizacje: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Związek Producentów Cukru, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.