Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej po wideokonferencji z członkami Rady Europejskiej, 23 kwietnia 2020
Przyjęty został Wspólny plan odbudowy wskazujący cztery kluczowe obszary działania: w pełni funkcjonujący jednolity rynek, bezprecedensowe działania inwestycyjne, działania globalne i funkcjonujący system zarządzania.

Przedstawiamy Konkluzje Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej po wideokonferencji z członkami Rady Europejskiej w dn. 23 kwietnia br.:

"Pragnę w pierwszej kolejności podziękować naszym pracownikom służby zdrowia, lekarzom i badaczom, którzy nieprzerwanie pracują nad tym, by ratować życie.


Chciałbym również przekazać wyrazy wsparcia tym, którzy właśnie w tym momencie chorują i walczą z wirusem.


Ta pandemia jest poważnym obciążeniem dla naszych społeczeństw. Dobrostan każdego państwa członkowskiego UE zależy od dobrostanu całej UE.


W obliczu tej sytuacji stoimy razem. Walka z koronawirusem i jego skutkami potrwa długo, ale wiele już zrobiliśmy i podjęliśmy śmiałe działania.


Członkowie Rady Europejskiej spotkali się dzisiaj na czwartej wideokonferencji, aby zająć się Covid-19 i jego skutkami. Wyraziliśmy zdecydowaną wolę, by razem iść naprzód.


Omówiliśmy postępy poczynione w różnych aspektach europejskiej reakcji na pandemię i z zadowoleniem przyjęliśmy Wspólny europejski plan działania prowadzący do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się Covid-19. Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych obywateli są najważniejsze.


Uzgodniliśmy również, że nadal będziemy uważnie śledzić sytuację, w szczególności w miarę zbliżania się sezonu urlopowego, oraz w jak największym stopniu koordynować nasze działania, aby zapewnić stopniowe i uporządkowane znoszenie ograniczeń.


Z zadowoleniem przyjęliśmy Wspólny plan odbudowy. Określa on pewne ważne zasady, takie jak solidarność, spójność i konwergencja. Wskazuje ponadto cztery kluczowe obszary działania: w pełni funkcjonujący jednolity rynek, bezprecedensowe działania inwestycyjne, działania globalne i funkcjonujący system zarządzania.


Jest kwestią najwyższej wagi, by umocnić strategiczną autonomię Unii i wytwarzać podstawowe produkty w Europie.


Po posiedzeniu Eurogrupy w rozszerzonym składzie w dniu 9 kwietnia 2020 r. zatwierdziliśmy porozumienie w sprawie trzech istotnych zabezpieczeń: dla pracowników, przedsiębiorstw i państw, stanowiących pakiet o wartości 540 mld euro.


Zaapelowaliśmy o uruchomienie tego pakietu do 1 czerwca 2020 r.


Uzgodniliśmy również, że będziemy działać na rzecz utworzenia funduszu odbudowy, który jest pilnie potrzebny. Będzie to fundusz wystarczającej wielkości, ukierunkowany na najbardziej dotknięte sektory i regiony Europy i służący radzeniu sobie z tym bezprecedensowym kryzysem.


W tym celu zobowiązaliśmy Komisję do przeanalizowania dokładnych potrzeb i przedstawienia w trybie pilnym wniosku współmiernego z wyzwaniem, przed którym stoimy.


Wniosek Komisji powinien precyzować związek z WRF, które tak czy inaczej będzie trzeba dostosować pod kątem radzenia sobie z bieżącym kryzysem i jego następstwami.


Eurogrupa w rozszerzonym składzie będzie nadal ściśle monitorować sytuację gospodarczą i przygotowywać warunki do silnego ożywienia.


Jesteśmy zdecydowani nadać odpowiedni rozmach pracom nad funduszem odbudowy, jak również nad WRF, tak by jak najszybciej osiągnąć wyważone porozumienie na temat obu tych elementów.


Kilka państw członkowskich podniosło kwestię nielegalnych odwiertów prowadzonych przez Turcję w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru. Wyraziliśmy pełną solidarność z Cyprem i potwierdziliśmy nasze wcześniejsze konkluzje w tej kwestii.


Postanowiliśmy przeprowadzić wideokonferencję z krajami Bałkanów Zachodnich w dniu 6 maja."


Źródło: Rada Europejska


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij