Umowa przewiduje niemal całkowite (99%) zniesienie ceł między stronami. 65% ceł na unijne towary eksportowane do Wietnamu przestanie obowiązywać z chwilą wejścia w życie umowy o wolnym handlu, a pozostałe cła mają zostać stopniowo wyeliminowane w ciągu maksymalnie 10 lat. Jeśli chodzi o wietnamskie towary importowane do UE, 71% ceł zostanie zniesionych od razu, a reszta – stopniowo w ciągu maksymalnie 7 lat. Umowa wyeliminuje też wiele istniejących barier pozataryfowych w handlu z Wietnamem i otworzy wietnamski rynek usług i zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z UE.
Układ handlowy UE–Wietnam zawiera również ważne postanowienia o ochronie własności intelektualnej, prawach pracowniczych i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje także zobowiązania do wdrożenia podstawowych standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz konwencji ONZ dotyczących np. walki ze zmianą klimatu czy ochrony bioróżnorodności.
Część zobowiązań Wietnam już wykonał:
- w czerwcu 2019 r. ratyfikował konwencję MOP nr 98 o rokowaniach zbiorowych
- w listopadzie 2019 r. przyjął zmieniony kodeks pracy
- potwierdził harmonogram ratyfikacji pozostałych dwóch podstawowych konwencji MOP o wolności zrzeszania i pracy przymusowej.
Umowa handlowa jest również powiązana instytucjonalne i prawnie z umową o partnerstwie i współpracy UE–Wietnam, co pozwoli na odpowiednie działania w razie poważnego naruszania praw człowieka.
30 czerwca 2019 r. wraz z umową o wolnym handlu podpisano w Hanoi umowę o ochronie inwestycji. Przed wejściem w życie umowa ta musi zostać ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie według procedur krajowych. Po ratyfikacji zastąpi dwustronne umowy inwestycyjne obowiązujące obecnie między 21 państwami członkowskimi UE a Wietnamem.
Dalsze informacje>>