Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE krajem ludzi szczęśliwych
Europejczycy są przeważnie dość zadowoleni ze swojego życia osobistego, natomiast mniej satysfakcjonuje ich sytuacja gospodarcza, usługi użyteczności publicznej i polityka społeczna w kraju zamieszkania - ujawnia opublikowane dziś badanie opinii publicznej.

Badanie Eurobarometr dotyczące klimatu społecznego w UE ujawniło także duże różnice między poszczególnymi krajami, przy czym najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej są z reguły mieszkańcy krajów nordyckich oraz Holandii. Badanie to stanowi część opublikowanego dzisiaj sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego sytuacji społecznej, poświęconego analizie tendencji społecznych w Europie, w tym roku ze szczególnym uwzględnieniem warunków mieszkaniowych.

- To pocieszające, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej większość Europejczyków jest zadowolona ze swojego życia, choć widać też pewne obawy o przyszłość- powiedział Vladimír Špidla komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans. - Dzisiejsze sprawozdanie ponownie pokazuje, jak ważne dla zapewnienia dobrostanu społecznego w przyszłości są nasze starania o promowanie zatrudnienia i wzrost gospodarczy w Europie. Musimy kontynuować te działania w ramach przyszłej strategii 2020, aby UE stała się inteligentniejszą i bardziej przyjazną środowisku społeczną gospodarką rynkową..

W badaniu Eurobarometru większość Europejczyków wyraziła ogólne zadowolenie z życia, oceniając je na średnio +3,2 punktu (w skali od -10 do +10). Między państwami członkowskimi są jednak duże różnice: największe zadowolenie deklarują mieszkańcy Danii (+8,0), poziom satysfakcji z życia jest wysoki również w Szwecji, Holandii i Finlandii. Najniższy poziom zadowolenia zanotowano w Bułgarii (-1,9), która uplasowała się za Węgrami, Grecją i Rumunią.

Największe niezadowolenie Europejczyków budzi sposób radzenia sobie poszczególnych państw z problemami nierówności i ubóstwa (-2 punkty). Tylko respondenci w Luksemburgu i Holandii przyznali w tej dziedzinie ocenę pozytywną, natomiast ankietowani na Łotwie i Węgrzech byli najbardziej niezadowoleni (-5 punktów lub mniej).

Choć na pełną ocenę skutków społecznych kryzysu jest za wcześnie, w sprawozdaniu rozpatrzono wnioski, jakie płyną z doświadczeń minionych recesji. Z analizy tej wynika, że wydatki na opiekę socjalną przyczyniły się do ochrony osób poszkodowanych w wyniku recesji, jednak prawdopodobieństwo, że osoba bezrobotna otrzyma wsparcie dochodu jest różne w całej UE.

Podstawowe informacje
Specjalne badanie Eurobarometru dotyczące klimatu społecznego jest pierwszym z serii dorocznych badań monitorujących subiektywną satysfakcję życiową Europejczyków. Badanie przeprowadzono w maju i czerwcu 2009 r. wśród mieszkańców 27 państw członkowskich UE. Respondentów pytano o opinię w sprawie sytuacji osobistej oraz sytuacji gospodarczej i społecznej kraju, a także o odczucia wobec polityki rządu w różnych dziedzinach, takich jak opieka zdrowotna i system emerytalny.

(źródło: Komisja Europejska)

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij