Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pozostałości olejów mineralnych w żywności i opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Węglowodory olejów mineralnych (MOH) to złożone mieszaniny chemiczne. Są to głównie MOAH - oleje mineralne,składające się z węglowodorów aromatycznych oraz MOSH - oleje mineralne, będące mieszaninami węglowodorów nasyconych.

Problem obecności olejów mineralnych w żywności pojawił się po raz pierwszy jako rezultat badań przeprowadzonych w laboratorium w Zurychu, które wykazały obecność pewnych typów olejów mineralnych w suchej żywności przechowywanej w opakowaniach wykonanych z papieru i tektury. Ponadto, w 2012 roku EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) wydała opinię, w której uznała ekspozycję na MOSH za niepokojącą, a narażenie na MOAH za szczególnie niepokojące.

MOH sr

ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA:
Skład mieszaniny MOH określa jej toksyczność i silnie zależy od obecności MOAH, która stanowi najbardziej toksyczną frakcję ze względu na jej właściwości mutagenne i rakotwórcze. MOSH są mniej toksyczne, ale gromadzą się w tkankach ludzkich. Dodatkowo, MOAH zidentyfikowano jako potencjalnie zaburzające gospodarkę hormonalną. Nie-dietetyczne narażenie na MOH jest związane z nasilonymi reakcjami autoimmunologicznymi.

REGULACJE PRAWNE:
16 stycznia 2017 r. Komisja Europejska (KE) przyjęła Zalecenie (UE) 2017/84 w sprawie monitorowania węglowodorów olejów mineralnych w żywności oraz w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
W niewiążącym zaleceniu zwrócono się do państw członkowskich UE o monitorowanie MOH w kilku rodzajach żywności i materiałach mających kontakt z żywnością (FCM) używanych do pakowania tej żywności. Typy żywności, na których należy się skoncentrować, obejmują tłuszcze i oleje, pieczywo, makaron, płatki śniadaniowe, ziarna, orzechy, wędliny, ryby i konserwy rybne, kakao, czekoladę, słodycze, lody i desery. Po wykryciu MOH w danym produkcie, dalsze badania powinny zmierzać do określenia źródła zanieczyszczenia.

ANALIZY LABORATORYJNE:
Laboratoria J.S. Hamilton oferują badania pozostałości olejów mineralnych (MOSH, MOAH) w żywności oraz w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.


Zapraszamy do kontaktu:

J.S. Hamilton Poland S.A.

ul. Chwaszczyńska 180
81- 571 Gdynia
T: +48 58 766 99 00

www.hamilton.com.pl
food@hamilton.com.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij