Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska żywność drży przed Ukrainą
Groźny konkurent anektuje nasze rynki eksportowe – ostrzegają sadownicy. Nie wszyscy – część branży uspokajają stabilne statystyki - podaje Puls Biznesu.

Ukraińscy sadownicy mają zamiar wyprzeć unijnych. Vinigrette właśnie wszedł z jabłkami na rynek skandynawski, a wcześniej brytyjski — donosi branżowy portal Freshplaza.com. „Ukraina zwiększa produkcję owoców wysokiej jakości, a wiele firm ciężko pracuje nad promocją swoich towarów z nadzieją na wyparcie polskich i włoskich konkurentów” — podsumowuje portal.

Mariusz Dziwulski, ekspert departamentu analiz ekonomicznych w PKO BP, uspokaja, że ukraińska konkurencja nie jest nam w stanie poważnie zagrozić, przynajmniej na razie.


— Ukraina produkuje około 1,1 mln ton jabłek rocznie, łącznie deserowych i przemysłowych, i jak wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego ta wielkość znacząco się nie zmienia. Dynamiczny wzrost było widać do 2012 r. Od pewnego czasu słychać, że Ukraina bardzo dużo inwestuje w sady, ale na razie zwiększonej podaży surowca nie widać w statystykach. W branży mówiło się też o próbie zrekrutowania polskich i holenderskich sadowników do współpracy przy zakładaniu sadów za ukraińską granicą i zwiększonym popycie na drzewka odczuwanym przez polskich szkółkarzy — mówi Mariusz Dziwulski.


Więcej informacji: Puls Biznesu.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij