Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Inspekcja handlowa: Sądy polubowne alternatywą dla sądów powszechnych
Sądy polubowne to często najlepszy sposób rozwiązywania sporów pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami – przekonują przedstawiciele inspekcji handlowej i UOKiK. To rozwiązanie znacznie szybsze i tańsze, niż postępowanie przed sądem powszechnym – podkreślają.

"Nie dostrzegamy niektórych instytucji, które naprawdę pomagają konsumentom" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.


Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Dorota Karczewska przypomniała, że pierwszy stały sąd polubowny w kraju powstał w lutym 1992 r. w Warszawie, pierwsza rozprawa odbyła się natomiast na Śląsku. "Sądy polubowne działają szybko, tanio i skutecznie. Średni czas prowadzenia postępowania wynosi 68 dni" - podkreśliła.


Oceniła, że cały system alternatywnych - pozasądowych - metod rozwiązywania sporów jest przyjazny dla konsumentów. "Z naszych badań wynika, że konsumenci często rezygnują z dochodzenia roszczeń, czyli jeżeli nie byłoby alternatywnych metod rozpoznawania sporów, sądów polubownych, konsumenci zwyczajnie nie dochodziliby swoich roszczeń. Czasami są to bardzo niskie kwoty, więc z takimi sprawami konsumenci nie chodzą do sądów" - wskazała wiceprezes.


Więcej informacji: PAP.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij