Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O sytuacji na rynku mleka – konferencja ministra Jurgiela i komisarza Hogana
- Najważniejszą kwestią dla Polski są równe warunki konkurencji, skuteczne zarządzanie rynkami rolnymi, odpowiednia polityka w stosunku do małych i rodzinnych gospodarstw rolnych, a także spójność pomiędzy WPR a innymi politykami UE m.in. handlową, środowiskową, klimatyczną, energetyczną, konkurencji – powiedział dziś minister Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej towarzyszącej XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Na dyskusję o reformie ma wpływ szereg zjawisk, na które wystawiona jest Unia Europejska i jej rolnictwo. Minister Jurgiel zaznaczył, że istotny wpływ będą miały kwestie bezpieczeństwa, stan gospodarki, Brexit, zobowiązania międzynarodowe takie jak Agenda ONZ zrównoważonego rozwoju, obecne i nowe porozumienia handlowe UE.


- W dyskusji nad przyszłością UE mówi się o europejskiej wartości dodanej polityk Unii, szczególnie w związku z ich finansowaniem ze wspólnego budżetu. Z analizy wynika, że WPR ma obecnie wysoką wartość dodaną. Bez tej polityki trudno byłoby Unii aktywnie działać na forum globalnym, a także realizować traktatowy cel UE, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki WPR rolnictwo może dostarczać tzw. dobra publiczne, które nie są opłacane przez mechanizm rynkowy, jak np. czysta woda i powietrze, otwarte krajobrazy. Dlatego właśnie konieczny jest wysoki budżet na WPR, który będzie odzwierciedlał jej wartość dodaną dla Unii – mówił podczas dzisiejszych dyskusji minister Jurgiel.


Szef resortu rolnictwa zapewnił, że dla niego osobiście i dla rządu sprawy polskiej wsi, rolnictwa, a w tym także mleczarstwa mają ogromne znaczenie. Obecnie producenci oraz przetwórcy mleka sytuację na tym rynku oceniają pozytywnie. Sektor ten potrzebuje jednak stałego monitorowania, reagowania na sytuacje kryzysowe i wsparcia z budżetu unijnego oraz krajowego.


Ze względu na istotne znaczenie sektora mleczarskiego, podejmujemy szereg instrumentów wspierających ten sektor, w tym bezpośrednio producentów mleka. Głównymi instrumentami w ramach PROW 2014-2020 są: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Tworzenie grup i organizacji producentów”, „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.


Uczestniczący dziś w XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej komisarz UE Phil Hogan zauważył, że w Polsce jest ponad 130 tys. producentów nabiału.


- To daje waszemu krajowi drugie miejsce w całej UE. Większość z nich, to rodzinne gospodarstwa. Dorastałem na takiej farmie, więc wiem, jak ważny jest silny i dobrze działający sektor mleczarski dla społeczeństwa – podkreślił komisarz.


Komisarz Hogan chce zapewnić producentom mleka właściwe narzędzia, aby w najbliższych latach mogli skutecznie konkurować na rynku i odnosić sukcesy.


- Obecna sytuacja na rynku mleka jest dobra. Musimy być jednak czujni, gdyż mamy bardzo duże zapasy odtłuszczonego mleka w proszku – powiedział komisarz i podkreślił, że te zapasy trzeba będzie upłynnić, jednak w taki sposób, aby nie przyczynić się do destabilizacji rynku.


Komisarz powiedział, że w KE prowadzone są intensywne prace dotyczące przyszłości WPR. Planuje się stworzyć nowe możliwości związane z eksportem produktów za granicę.


- W celu sprostania rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu musimy uprościć i zmodernizować WPR – powiedział komisarz.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij