Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unijny certyfikat dla "kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej"
Komisja Europejska pozytywnie zweryfikowała wniosek w sprawie przyznania unijnego certyfikatu jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego dla „kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej”.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy "kiełbasa biała parzona wielkopolska” ukazała się kilka dni temu w Dzienniku Urzędowym UE. Od tej daty przez trzy miesiące inne państwa mogą składać ewentualne zawiadomienia o sprzeciwie do wniosku. Jeżeli w tym okresie do KE nie wpłynie żadne zawiadomienie o sprzeciwie, kiełbasa uzyska certyfikat.


Receptura wytwarzania kiełbasy jest przekazywana z ojca na syna. Do jej produkcji należy użyć tylko mięsa wieprzowego i to najwyższej jakości, jelita naturalnego, czosnku, soli, pieprzu i majeranku. Ten ostatni składnik odróżnia białą kiełbasę wielkopolską od wyrobów z innych regionów Polski. Kiełbasa biała wielkopolska, po przekrojeniu, nie wypuszcza prawie wody.


Starania o zarejestrowanie „białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej” trwają od 2015 r.


„Taki certyfikat jest prestiżem dla regionu, który przekłada się jednocześnie na konkretne zyski. Oznaczenia unijne są już rozpoznawalne dla szerokiego grona konsumentów. Promując kiełbasę najwyższej jakości, posiadającą już gwarancyjny znak rozpoznawalny w krajach Unii Europejskiej, wyróżniającą się spośród innych podobnych wyrobów, wpływamy na konsumentów, którzy będą gotowi więcej zapłacić za potwierdzoną certyfikatem jakość. Dobra kiełbasa jest dwa razy droższa, ale smakiem przewyższa tę tanią wielokrotnie” - powiedział PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.


Z Wielkopolski unijny certyfikat mają cztery produkty. Są to: rogal świętomarciński, wielkopolski ser smażony, andruty kaliskie i olej rydzowy. Kolejnym będzie „kiełbasa biała parzona wielkopolska, która może stać się symbolem wielkanocnego śniadania" - zaznaczył wicemarszałek.


Źródło: biznes.onet.pl, PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij