Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Resort rolnictwa chciałby 70-proc. zaliczek na dopłaty bezpośrednie
Resort rolnictwa chce, by zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników sięgnęły 70 procent. Na ten temat rozmawiano już z resortem finansów - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Krzysztof Jurgiel wziął w czwartek udział w XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Podczas konferencji prasowej minister pytany był m.in. o możliwość zaliczkowej wypłaty płatności bezpośrednich.

"Dzisiaj rozmawiałem z ministrem Szałamachą  Rząd zadecyduje, jaka to będzie skala. Ja oczywiście, jako minister rolnictwa postuluję, żeby to było 70 proc. Czy znajdą się środki na to? Pan minister deklarował, że będzie wszystko robił, żeby tak było, ale decyzji w tym zakresie nie ma" - powiedział.

Jurgiel przedstawił działania resortu związane z kryzysem na rynku mleka. Wyjaśnił, że ministerstwo realizuje przede wszystkim zadania wynikające z rozporządzenia unijnego o wspólnych rynkach rolnych z 2013 r. Poinformował, że rozporządzenie to określa możliwe instrumenty, jakie mogą być stosowane na rynkach rolnych. Zaznaczył, że kiedyś było ich dziesięć, ale teraz możliwości są znikome.

"Od początku roku wprowadziliśmy 28,5 mln euro na rynek mleka. Były to rekompensaty związane z kryzysem, zostały wypłacone w czerwcu br. Następnie nasze półroczne starania doprowadziły do tego, że w czerwcu został przyjęty przez Komisję Europejską i Radę Ministrów ds. Rolnictwa pakiet tzw. kryzysowy. W tym pakiecie przeznaczono na interwencje na rynku mleka 500 mln euro, z tego 150 mln euro na ograniczenie produkcji" - mówił.

Poinformował, że instrument ten jest realizowany przez Agencję Rynku Rolnego, zaznaczając, że 9 września zostało wydane rozporządzenie delegowane, a do 21 września mogą być składane wnioski przez producentów mleka, wynikające z tego rozporządzenia.


"Druga część to 350 mln euro, z tego dla Polski prawie 23 mln euro z możliwością zwiększenia do 46 mln euro. Będą przygotowane programy w najbliższych dwóch tygodniach. One są konsultowane z przedsiębiorcami, przetwórcami, producentami mleka. To są te działania, które wynikają z możliwości realizacji prawa unijnego" - podsumował.


PFPZ/pap/ksem/



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij