Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rolnicy dotknięci żywiołem otrzymają pomoc
W ciągu tygodnia, dwóch ustalona zostanie pula pieniędzy, jaka będzie przeznaczona dla rolników, którzy ucierpieli w skutek żywiołu - to deklaracja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który w Sejmie przedstawił informację na temat rolnictwa i obszarów wiejskich w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Projekt tej strategii został przygotowany przez resort rozwoju, a jego konsultacje mają potrwać do końca września. W październiku dokument ma zostać przyjęty przez rząd.

W trakcie debaty minister pytany był m.in. o to, w jaki sposób resort pomoże polskim rolnikom, sadownikom, którzy latem ucierpieli wskutek ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych gradobić.

Minister poinformował, że w związku z kończącym się sezonem, w resorcie trwa bilansowanie strat, jakie ponieśli rolnicy. Dodał, że w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowana jest "pula środków", która zostanie przeznaczona na odszkodowania. Dokładna kwota ma być znana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 

Minister zwrócił uwagę, że nowa strategia ma podnieść konkurencyjność polskiego rolnictwa, zreformować zaplecze instytucjonalne, unowocześnić ofertę eksportową, tak by żywność wysokiej jakości była jednym z motorów polskiej gospodarki. Powstać ma m.in. platforma żywnościowa, za pomocą której będzie można sprzedawać polskie produkty rolne na świecie. Jurgiel zapowiedział powstanie takich instytucji jak Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, czy Polski Holding Rolno-Spożywczy. Ministerstwo ma również działać na rzecz seniorów objętych KRUS.

Strategia uwzględniać ma ponadto promocję i wprowadzanie innowacyjnych technologii do sektora spożywczego i leśno-drzewnego.
 
Posłowie opozycji  przygotowywaną strategię ocenili sceptycznie. Krytykowali resort m.in  za to, że dokument nie był  dyskutowany na posiedzeniu komisji rolnictwa, gdzie można byłoby dokonać jego merytorycznej oceny.


PFPZ/pap/ksem/
Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij