Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W Małopolsce dopisał miód spadziowy, ale mało jest miodu nektarowego
Dużo miodu spadziowego, ale mało nektarowego zebrali w tym roku małopolscy pszczelarze. W ich ocenie tegoroczne miodobranie w regionie było przeciętne, można jednak mówić o nieurodzaju miodu akacjowego i rzepakowego.

Jak powiedział PAP prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich Przemysław Szeliga dokładne statystyki będą pod koniec roku, ale już teraz widać, że  tegoroczne miodobranie było przeciętne. To dlatego, że nie dopisały miody nektarowe, ale dzięki późnej spadzi, zwłaszcza jodłowej, zebrano sporo miodu spadziowego.

Do nieurodzaju miodu akacjowego przyczyniły się przymrozki na przełomie kwietnia i maja.  - W ubiegłym roku też był problem z akacją. Drzewo to nektaruje tylko 12-14 dni. Gdy w tym okresie wystąpią gwałtowne zjawiska atmosferyczne, np. burze, gradobicia, silne ulewy, to nie można mówić o plonie. Z drugiej strony cztery, pięć dni ładnej pogody i akcja da w tym czasie obfity nektar" - wyjaśniał prezes.

Nie dopisały także miody rzepakowe.  - W okresie kwitnienia tej rośliny niskie temperatury nocą uniemożliwiły prawidłowe nektarowanie. Dodatkowo wprowadzane do obrotu w ostatnich latach nowe odmiany rzepaku wytwarzają mniej nektaru" – ocenił Szeliga. Jednocześnie prezes zaznaczył, że  małopolskie miody wyróżnia wysoka jakość i różnorodność.  - Nie mamy wielkopowierzchniowego rolnictwa, mamy za to wiele małych pasiek, rozłożonych w różnych miejscach – dzięki temu pszczoły lepiej się mają. W naszym regionie rosną też rozmaite rośliny, zwłaszcza kwiaty – ich mnogość gwarantuje pszczołom urozmaiconą dietę i pozwala pozyskiwać różne odmiany miodów" – podsumował.

W Małopolsce jest ok. 5 tysięcy  pasiek, w których utrzymywanych jest ok. 60 tysięcy pszczelich rodzin. Ze względu na ich duże rozdrobnienie, większość terenu województwa jest wystarczająco napszczelona.


PFPZ/pap/ksem/Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij