Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Produkty z oznaczeniami unijnymi lepiej chronione
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 10 czerwca 2016 r. Jej projekt został  przygotowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Celem  znowelizowanej ustawy jest poprawa funkcjonowania i zwiększenie przejrzystości systemu ochrony i rejestracji oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych. Chodzi o skuteczniejszą ochronę spożywczych produktów regionalnych. Efektem nowych regulacji prawnych  będzie wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności.


W ustawie znalazły się przepisy wynikające z nowych unijnych regulacji w tym zakresie, m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych. Wprowadzono także zmiany, które wynikają z dotychczasowej praktyki stosowania nazw produktów zarejestrowanych w unijnym rejestrze.


Ustawa zmienia też procedurę składania wniosków o rejestrację chronionych nazw, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Skraca terminy  rozpatrywania wniosków o rejestrację.


Wdrożenie  przepisów nowej ustawy zapewni konsumentom  łatwiejszy dostęp do informacji o producentach i produktach.


Unijne oznaczenia posiada w naszym kraju 38 produktów. Pierwsze polskie produkty które zostały zapisane w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych rejestrach w 2007 r. to:  bryndza podhalańska i oscypek. Ostatnie, zapisane w tym rejestrze, w czerwcu br. to krupnioki śląskie.


Uzyskanie takiego oznaczenia gwarantuje, że produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą stosowaną od kilkudziesięciu  lat w regionie.


Nowe rozwiązania będą obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij