Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Relacja z "Akademii PFPŻ ZP - jakość i bezpieczeństwo żywności"
W dniach 8 - 9 czerwca 2016 r. w Józefowie/ k Warszawy odbyła się dwudniowa „Akademia PFPŻ ZP - jakość i bezpieczeństwo żywności” zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz kwartalnik prawa żywnościowego „Food-Lex”.

W jej trakcie uczestnikom konferencji została przekazana zróżnicowana specjalistyczna wiedza w kwestiach legislacyjnych oraz praktycznego postępowania. Akademia dotyczyła kluczowych kwestii z zakresu bezpieczeństwa i jakości żywności, a wzięło w niej udział ponad trzydziestu przedstawicieli przemysłu spożywczego.

 

Akademię otworzył Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ ZP, natomiast część merytoryczną prowadziła Dorota Kozłowska, dyrektor ds. legislacji PFPŻ ZP.

 

W pierwszym wykładzie Akademii pani Małgorzata Stachowiak z J.S. Hamilton Poland S.A. omówiła temat badań nad zastosowaniem bakterii z grupy Balo (bakterie drapieżne) w kontrolowaniu składu bakteryjnych populacji w produkcji żywności.  W swojej prezentacji ekspertka przedstawiła m.in. charakterystykę bakterii Balo, ich cykl życiowy, jak i ich wpływ na tworzenie biofilmu bakterii.

 

Następnie pan Michał Roztoczyński, przedstawiciel BÜCHI Labortechnik AG omówił prezentację pt. „Analizuj surowce i produkty, wykrywaj dodatki i zwiększ zyski optymalizując produkcję”. W swoim wystąpieniu pan Roztoczyński zaznaczył zalety wykorzystania techniki NIR do szybkiej kontroli parametrów w oparciu o kilka praktycznych przykładów oraz przedstawił ciekawe przypadki kontroli składu surowców pod kątem zgodności z wymaganiami. Została również udzielona odpowiedź na pytanie dlaczego wzrost liczby badań i szybkości otrzymywania wyników zwiększa zyskowność produkcji.

 

Aktualny stan prawny rozporządzeń wykonawczych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków medycznych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała przedstawiła pani Barbara Ratkovska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W trakcie prezentacji zostały omówione interpretacje dotyczące okresów przejściowych oraz status produktów z pogranicza. Pani Ratkovska zasygnalizowała również, jakie pytania zgłaszały państwa członkowskie do Komisji Europejskiej.

 

Następnie pani Marzena Pawlicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny omówiła nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa opakowań z tworzyw sztucznych, w tym badania migracji oraz wymagania dla tworzyw z recyklingu. Dzięki tej prezentacji uczestnicy Akademii zapoznali się z aktualnymi pracami dotyczącymi tworzyw sztucznych z recyklingu przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a także planowanymi zmianami dot. Rozporządzenia (UE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz zmianami w zakresie migracji bisfenolu A dla materiałów z tworzyw sztucznych i zawierających powłoki. Ponadto, przedstawione zostały zasady kontroli zakładów recyklingu zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 282/2008.

 

W swoim drugim wystąpieniu pt. „Zagrożenia związane z migracją substancji szkodliwych dla zdrowia z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością” pani Pawlicka omówiła substancje szkodliwe dla zdrowia uwalniające się z tworzyw sztucznych, papieru i tektury oraz farb drukarskich. Przedyskutowana została również kwestia migracji substancji dodanych w sposób niezamierzony (ang. NIAS) z materiałów z tworzyw sztucznych do kontaktu z żywnością.

 

Drugi dzień Akademii tematem „Trendy w certyfikacji 2016 – kluczowe zmiany” otworzyła pani Monika Marciniak z Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. Uczestnicy spotkania w trakcie wykładu uzyskali informację nt. rewizji norm i nowych standardów, w tym kluczowych zmian w standardzie BRC Packaging ver.5.

 

Następnie pani Joanna Gajda-Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w swojej prezentacji omówiła kwestię barwników w żywności w świetle obowiązujących przepisów. W trakcie wykładu został wytłumaczony zakres i warunki stosowania barwników w środkach spożywczych. Ponadto, pani Gajda-Wyrębek przedstawiła trwające prace Komisji Europejskiej dotyczące przedmiotowego zagadnienia, jak również opinie EFSA oraz problemy interpretacyjne przepisów i zasady prawidłowego  znakowania.

 

Pani Beata Przygoda z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawiła prezentację „Straty składników odżywczych a deklaracja na opakowaniach środków spożywczych w świetle wymagań prawnych”. Uczestnicy Akademii zapoznali się z podstawami prawnymi deklaracji składników odżywczych oraz zakresami tolerancji składników do celów znakowania w kontekście zapisów zawartych w wytycznych Komisji Europejskiej. Ponadto, w trakcie wystąpienia została przedstawiona problematyka strat składników odżywczych, zarówno technologicznych, jak i przechowalniczych.

 

Prezentację pt. „Rozporządzenie Komisji nr 1881/2006 ustanawiające najwyższe dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w żywności i zachodzące w nim zmiany” omówił pan Andrzej Starski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Uczestnikom Akademii zostały zaprezentowane główne założenia przekształcenia wyżej wymienionego rozporządzenia m.in. aktualizacja preambuły oraz nowy podział zanieczyszczeń. Dodatkowo uczestnicy zostali poinformowani o spodziewanym harmonogramie prac legislacyjnych dotyczących nowych zanieczyszczeń żywności.

 

Ostatnim wystąpieniem, które zamknęło spotkanie było wystąpienie pani Elizy Koneckiej-Matyjek z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Uczestnicy Akademii mieli okazję zapoznać się z procedurą notyfikacji produktów spożywczych wzbogacanych, a także składem żywności wzbogacanej podlegającej notyfikacji. Ponadto podczas wykładu zostały omówione zasady znakowania w przedmiotowym zakresie.

 

Partnerzy Strategiczni PFPŻ ZP:

  • BÜCHI Labortechnik AG
  • Bureau Veritas Sp. z o. o.
  • J.S. Hamilton Poland S.A.
  • Kancelaria DENTONS

 

Patroni Akademii PFPŻ ZP:

  • Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
  • System Gwarantowanej Jakości Żywności „QAFP”
  • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Związek Polskie Mięso

 

Patroni medialni PFPŻ ZP:

  • „Food-Lex”
  • Gospodarka Mięsna
  • Mistrz Branży
  • Nowy Przegląd Mleczarski
  • Polskie Mięso
  • Portal www.pfpz.pl
  • Przegląd Mleczarski
  • Przegląd Piekarski i Cukierniczy
  • Przemysł Spożywczy
  • Wiadomości Handlowe

Galeria:
Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ ZP i redaktor naczelny kwartalnika „Food-Lex”
Prelegenci Akademii
Prelegenci Akademii
Dorota Kozłowska, dyrektor ds. legislacji PFPŻ ZP
Małgorzata Stachowiak, J.S. Hamilton Poland S.A.
Michał Roztoczyński, BÜCHI Labortechnik AG
Barbara Ratkovska, Główny Inspektorat Sanitarny
Marzena Pawlicka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
Marzena Pawlicka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
Monika Marciniak, Bureau Veritas Polska Sp. z o.o.
Monika Marciniak, Bureau Veritas Polska Sp. z o.o.
Joanna Gajda-Wyrębek, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
Beata Przygoda, Instytut Żywności i Żywienia
Andrzej Starski, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
Andrzej Starski, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
Eliza Konecka-Matyjek, Główny Inspektorat Sanitarny
Monika Jonczak, dyrektor ds. marketingu PFPŻ ZP
Uczestnicy Akademii
Uczestnicy Akademii
Uczestnicy Akademii
Uczestnicy Akademii
Uczestnicy Akademii
Uczestnicy Akademii
 
 
 
 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij