Promocja żywności: Trwają konsultacje w UE123 mln euro wynosi budżet na promocję żywności w 2017 r. dla wszystkich krajów UE. Polskie organizacje branżowe i producenckie mają czas tylko do 17 czerwca br., by przekazać mailowo do resortu rolnictwa swoje uwagi na ten temat.Komisja Europejska przedstawiła 9 czerwca 2016 r. projekt założeń rocznego programu prac, w którym zaproponowała priorytety, a także orientacyjny podział budżetu na rok 2017 w odniesieniu do programów informacyjnych i promocyjnych skierowanych na rynek wewnętrzny UE i rynek krajów trzecich.
Komisja Europejska zakłada współfinansowanie programów promocyjnych na poziomie 123 mln euro, w tym na tzw. programy proste 80 mln euro, a na tzw. multi - 43 mln euro. Programy proste, to takie, które realizowane są przez jeden kraj, multi - gdy realizuje je kilka państw.
Programy mogą być przeznaczone dla konsumentów na rynku unijnym, wtedy ich dofinasowanie wynosi 70 proc. kosztów kampanii; programy proste skierowane są do odbiorców pozaunijnych oraz programy multi dofinansowywane będą w 80 proc.
Wśród programów na kraje trzecie najbardziej preferowane są kampanie skierowane na rynek Chin, Japonii, Korei Płd. Tajwanu i Indii.
Polskie organizacje branżowe realizują obecnie 14 kampanii informacyjno-promocyjnych na rynkach czterech kontynentów. Nadzoruje je Agencja Rynku Rolnego, która rozlicza unijne środki.
Obecnie organizacje mające zamiar przeprowadzić kampanię muszą bezpośrednio złożyć projekt w Komisji Europejskiej. Ostateczny termin na dostarczenie takich dokumentów w 2016 r. upłynął 28 kwietnia. Proces weryfikacji złożonych programów potrwa prawdopodobnie do października 2016 r.
Uwagi do projektu można przesłać na adres poczty elektronicznej: agnieszka.czubak@minrol.gov.pl
pełna lista aktualności
|