Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spotkanie nt. aktualnych warunków współpracy w łańcuchu dostaw towarów rolno-spożywczych
Dziś odbyło się spotkanie sekretarza stanu Jacka Boguckiego z przedstawicielami organizacji rolników, przetwórców i handlu, którego celem była wymiana poglądów nt. aktualnych warunków współpracy w łańcuchu dostaw towarów rolno-spożywczych oraz działań podejmowanych przez Ministerstwo w tym zakresie. W spotkaniu wzięła udział również wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

Wiceminister Jacek Bogucki przedstawił, zgłaszane przez producentów rolnych i przetwórców, problemy występujące w relacjach z handlem, jednocześnie podkreślając, że zbiegły się one w czasie z aktualną, trudną sytuacją w rolnictwie. Zwrócił również uwagę na fakt, iż nieprawidłowo funkcjonujący łańcuch dostaw żywności jest problemem w całej Unii Europejskiej. Wiele państw już wprowadziło rozwiązania eliminujące nieprawidłowości. Polska jest jednym z niewielu krajów, na co zwracała uwagę Komisja Europejska, który takich szczególnych rozwiązań jeszcze nie wprowadził.


Po zaprezentowaniu doświadczeń niektórych państw, które wdrożyły już rozwiązania zarówno legislacyjne, jak i o charakterze dobrowolnych kodeksów, a także działań podejmowanych przez Ministerstwo w zakresie opracowania stosownego projektu ustawy oraz innych zmian wprowadzanych w przepisach dot. znakowania towarów oraz funduszu promocji odbyła się dyskusja.


Przedstawiciele organizacji rolników i przetwórców wskazywali przede wszystkim na potrzebę rozwiązań o charakterze legislacyjnym, natomiast organizacje handlowe jako lepsze rozwiązanie proponowały wprowadzenie dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk handlowych w połączeniu z już istniejącą ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych.


Do propozycji organizacji handlowych odniosła się m.in. prezes UOKiK, która wskazała na niedoskonałości istniejących rozwiązań i możliwości włączenia się UOKiK  w działania zwalczające nieuczciwe praktyki w oparciu o nową ustawę.


Zdecydowana większość uczestników spotkania opowiedziała się za wdrożeniem rozwiązań prawnych regulujących relacje w łańcuchu dostaw towarów rolno-spożywczych. Wiceminister Jacek Bogucki podsumowując spotkanie przedstawił następujące wnioski:

- istnieje potrzeba realizacji inicjatywy ustawodawczej dotyczącej objęcia regulacją wszystkich uczestników łańcucha dostaw, tj. producentów, przetwórców i handlu,

- należy równolegle prowadzić prace nad opracowaniem Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych,

- powinien podjąć pracę zespół roboczy ds. zwalczania nieuczciwych praktyk, złożony z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron.


Źródło: MRiRW



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij