Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzbogacanie żywności - europejskie przepisy coraz bliżej
Parlament Europejski przygotowuje się do II czytania projektu rozporządzenia w sprawie dodatku witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji do żywności. Europejski przemysł żywnościowy popiera kierunek prac wyznaczony przez Parlament i Radę UE.

Równolegle z pracami nad rozporządzeniem w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych Parlament Europejski i Rada UE tworzą rozporządzenie w sprawie dodatku witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji do żywności. Propozycja Komisji Europejskiej została przedstawiona jeszcze w 2003 roku. Następnie po długich dyskusjach, rok temu miało miejsce I czytanie projektu w Parlamencie. Rada UE, pracując równolegle nad projektem doszła do podonych konkluzji co Parlament, w odróżnieniu od przebiegu prac nad rozporządzeniem o oświadczeniach, które ujawniłu poważne rozbieżności pomiędzy stanowiskami obu partnerów uczestniczących w procedurze współdecydowania.

Rozporządzenie ma na celu ujednolicenie zasad dotyczących nieobowiązkowego wzbogacania żywności wewnątrz UE. Programy obowiązkowego dodawania witamin i minerałów, np. jodowanie soli spożywczej, nie znajdują się w obszarze tego aktu prawnego. Rozporządzenie umożliwi ponadto wyznaczenie minimalnych i maksymalnych ilości składników odżywczych dodawanych do żywności.

Wyniki dotychczasowych prac Parlamentu i Rady uzyskały poparcie przemysłu żywnościowego Unii, który z zadowoleniem przyjął decyzję o ustanowieniu reguł wzbogacania opartych na zasadach bezpieczeńśtwa żywności. Przemysł wyraża też nadzieję, że kwestie związane z komunikowaniem informacji o dodatku składników odżywczych zostaną właściwie ujęte w rozporządzeniu o oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych.

Niepokój przemysłu budzą jedynie 2 przepisy zawarte we wspólnym stanowisku Rady UE, dotyczące zastosowania profili żywieniowych oraz ograiczeń, co do wzbogacania niektórych produktów. Przemysł wyraża jednakże nadzieję, że Parlament Europejski utrzyma dotychczasowe stanowisko w tych 2 kwestiach i w II czytaniu przyjmie projekt w treści sprzyjającej zarówno konsumentom, jak i producentom 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij